За його словами, випадки захворювання на ботулізм зафіксовані в Черкаському, Золотоніському (пов’язані з вживанням в’яленої річкової риби (лящ, тарань), виготовленої в домашніх умовах) та Чорнобаївському (після вживання м'ясної тушонки домашнього виготовлення) районах.
"Минулого тижня ще одному черкащанину, жителю Канівського району, поставили попередній діагноз "ботулізм". Він вживав і в'ялену рибу, куплену в супермаркеті, і домашню консервовану рибу, тому наразі достеменно невідомо, через які саме продукти могло відбутися зараження. Лабораторні дослідження тривають", — розповів Володимир Папач.
Він зауважив, що проблема є актуальною, тому жителі Черкаської області мають утриматися від придбання консервованих продуктів на ринках, у місцях стихійної торгівлі. З особливою уважністю дотримуватися рекомендацій, що стосуються консервування, і обов'язково піддавати продукти ретельній термічній обробці.
"Випадки захворювання на ботулізм фіксують і в інших областях України. На мою думку, не в останню чергу це пов'язано з обмеженнями на законодавчому рівні, зокрема, через мораторії на проведення перевірок та суттєве зниження відповідальності за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів", — сказав Володимир Папач.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису