Презентація одинадцятого тому серії «Реабілітовані історією. Черкаська область», присвяченої збереженню пам’яті про жертви комуністичних репресій, відбулася у п’ятницю в обласному краєзнавчому музеї.
Книга містить, крім біографічних довідок про реабілітованих, низку нарисів: Оксани Силки і Лариси Синявської про кобзаря Михайла Злобинця, Василя Страшевича – про репресованих спортсменів Черкащини, Петра Жука (на жаль, уже покійного) – про військових, які постраждали, вимагаючи для себе якісного харчування або просто необережно висловившись про умови життя в СРСР, Надії Кубрак – про репресованих учителів та інших українців, які в сталінські часи насмілювалися мати власну думку, Віри Рубцової – про репресованих жителів села Чапаєвка Золотоніського району та бійців радянської армії, Тетяни Калиновської – про арешти так званих «поширювачів поразницьких чуток» під час війни.
Одинадцятий том видання також вводить у науковий обіг цілу низку історичних документів, містить невелику добірку матеріалів про редколегію «Реабілітованих історією», а також іменний і географічний покажчики для 4-10 томів серії. Рецензували том відомі черкаські науковці: академіки Української академії історичних наук, доктори історичних наук, професори Анатолій Чабан і Віталій Масненко.
Учасники презентації висловили сподівання, що 11-ий том серії «Реабілітовані історією. Черкаська область» не стан останнім, адже багато імен і тем, пов’язаних із репресіями в радянській Україні, залишаються не віднайденими і не розкритими.
– Весь масив матеріалів із цієї серії видань дуже важливий для того, щоб українці розуміли, в яку епоху жили кілька поколінь їхніх предків, – зазначив у коментарі журналістам заступник редактора серії Володимир Поліщук. – Це – документи дуже потужної пізнавальної сили, і їх не можна читати без хвилювання.
Представниця редакційної колегії Тетяна Калиновська розповіла, що серія «Реабілітовані історією» була започаткована у 1992 році з ініціативи академіка НАН Героя України Петра Тронька. На Черкащині така робота розпочалася у 1993 році, проте перший том побачив світ лише у 2006 році.
– За 27 років результатом роботи видавничої групи на Черкащині стали не лише 11 томів серії «Реабілітовані історією» (найбільша кількість з-поміж усіх областей України), а й інші видання, серед яких найбільш фундаментальний – мартиролог Голодомору 1932-1933 років, де вміщено прізвища тих, хто загинув під час того страшного акту геноциду, а також книга спогадів про Голодомор. Першою ж книжкою проєкту стало видання 1999 року «Жорна». А однією з найцікавіших книг стала робота Віталія Юрченка «Пекло на землі» – про учителя із села Текуча, який потрапив на Соловки і зміг утекти звідти, – розповіла Тетяна Калиновська.
Учасники презентації вшанували пам’ять відомих дослідників, членів редакційної колегії – журналіста Петра Жука і письменника Василя Захарченка, а також щойно померлого Народного художника України, доброго друга редакційної колегії «Реабілітованих історією» Івана Фізера.