9 жовтня відзначається Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги. Паліатив — це медична та психологічна допомога для людей, які живуть з важким та невиліковними хворобами. З 1 квітня 2020 року паліативна допомога увійшла до Програми медичних гарантій. Відтак зросла кількість закладів, які надають паліативну допомогу: у Черкаській області їх 20, а в 2020 році було 15.
“Угоди з НСЗУ на надання паліативної допомоги пацієнтам уклали медичні заклади з усієї області. Це як спеціалізовані, так і багатопрофільні лікарні: Черкаський обласний онкодиспансер, Друга Черкаська міська лікарня відновного лікування, Черкаська обласна психіатрична лікарня, Жашківська багатопрофільна лікарня, Чорнобаївська багатопрофільна лікарня та інші.
Усі ці заклади з 1 квітня 2021 року, відколи діє нова Програма медичних гарантій, отримали від НСЗУ 16,6 млн грн за надання пацієнтам паліативних послуг”, – зазначила директорка Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ Алла Горбатюк.
Доступність паліативної допомоги в регіонах великою мірою залежить від місцевої влади, яка відповідає за організацію надання медичної допомоги в громадах. Адже органи місцевого самоврядування є власниками медичних закладів. Саме місцева влада може ініціювати створення паліативних відділень або бригад у медзакладах, приймати місцеві програми надання паліативної допомоги і таким чином поліпшувати доступ до такої допомоги.
Національна служба здоров’я України оплачує надання як паліативної допомоги у стаціонарі, так і мобільної паліативної допомоги.
Щоб отримати паліативну допомогу безоплатно, пацієнту потрібне електронне направлення. Його видає лікар, з яким пацієнт уклав декларацію чи лікуючий лікар.
Безоплатні послуги для пацієнтів у паліативних стаціонарах.
Паліативні мобільні бригади надають майже всі ті самі послуги вдома у пацієнта, крім тих, для яких потрібна безпосередня присутність у лікарні. Такі заклади повинні мати
цілодобовий контактний номер для своїх пацієнтів.
Мобільна паліативна бригада контактує з пацієнтом не менше ніж один раз на тиждень, це може бути як безпосередній візит, так і дистанційне спілкування.
Перелік усіх лікарень, які надають паліативну допомогу, можна побачити на дашборді НСЗУ: https://bit.ly/3j2fmSy. Треба відкрити карту укладених договорів, у фільтрі ліворуч обрати Черкаську область та напрям “Паліативна медична допомога”.
На іншому дашборді (https://bit.ly/3A9Ulwc) можна побачити, скільки грошей НСЗУ виплатила кожному з цих закладів. Для цього оберіть рядок “Графічне відображення виплат”, а в ньому Черкаську область та напрям паліативної допомоги. Вгорі дашборда буде кнопка “Надавач послуг”, вона покаже виплати закладам.
Яка практична користь дашбордів: на них можна перевірити, чи має заклад угоду з НСЗУ, а відповідно отримує від неї виплати. У таких закладах заборонено вимагати кошти за пацієнтів за послуги, за які вже сплатила НСЗУ, у разі, якщо пацієнт має направлення.
Якщо ж у пацієнта все-таки вимагали гроші за такі послуги, він може поскаржитися в НСЗУ, алгоритм описаний тут: https://bit.ly/3FjszBh. Або ж можна звернутися на гарячу лінію за безоплатним номером 16-77.
Про це інформує НСЗУ.
реклама