– Передусім хотілося б перепросити в усіх містян. Але є факти, які ми не можемо обійти, – зазначив Олексій Мельник.
У місті визначено список семи «першочергових» вулиць, які необхідно очистити від снігу передусім. Їхня загальна площа – трохи більше 3,5 мільйонів квадратних метрів.
Щоб забезпечити їхнє прибирання, потрібно 19 одиниць техніки, яка посипатиме дороги піско-соляною (або соляною) сумішшю і реагентами, аби сніг не приставав до асфальту і не утворював ожеледиці. Якщо це зробити, сніг можна відвалами знімати до чистого асфальту. Для власне очищення «першочергових» вулиць (без урахування тротуарів) потрібно ще 32 одиниці техніки. Таким чином, відповідно до нормативів, загалом потрібна 51 одиниця техніки, яка кожні півтори-дві години об’їжджатиме одні й ті самі вулиці. І це – при нормальному снігопаді, а не при такому рясному, який ішов нещодавно.
Натомість, на «ЧЕЛУАШі» забезпечувати зимове прибирання можуть 7 КАМАЗів, 7 тракторів, 3 комбіновані дорожні машини (забезпечені піскосолерозкидачами і відвалами) – 17 одиниць замість 51-ої. Бракує також працівників.
– Люди сиділи по 17 годин за кермом, – розповів Олексій Мельник. – Потім 2-3 години спали прямо на підприємстві, потім ми їх будили, і вони знов сідали за кермо. І в такому режимі – впродовж 4-5 діб. Люди вчилися перемикати передачі лівою ногою, тому що праву брали судоми... Зараз люди працюють за кермом менше – по 12 годин. А потім ще 12 годин працює наступна бригада. Повірте, працівники підприємства робили максимум. Крім того, задіяли всі підприємства, які погодилися виділити свою техніку нам на допомогу. Механізму оплати за ці послуги нині, на жаль, просто немає. Дякую тим підприємцям, які відгукнулися на наше прохання. Але треба розуміти, що є різниця між технікою, яка спеціально призначена для зимового прибирання, і простими навантажувачами, які не призначені для того, щоб забирати з вулиць сніг.
Для прибирання тротуарів підприємство має лише три одиниці техніки. Більша техніка проїхати тротуарами не може. Було набрано також 50 робітників для ручного прибирання зупинок громадського транспорту. Їм допомагали постійні працівники «ЧЕЛУАШу» – бригади асфальтування і навіть охоронці.
– Справді, «ЧЕЛУАШ» не впорався зі своїм завданням. Але він зробив максимум, і навіть більше максимуму, задля того, щоб місто могло нормально функціонувати, – наголосив Олексій Мельник.
Щоб уникнути таких екстремальних ситуацій у майбутньому, на думку керівника «ЧЕЛУАШу», потрібно або придбати для підприємства більше техніки, або задіяти приватних підприємців, які могли б прибирати окремі частини міста.
– Сьогодні проведено тендер і підписаний договір із приватним підприємцем на зимове утримання доріг, але на нього немає фінансування. Я не хочу коментувати цю політичну ситуацію, як і те, в якому стані техніка цього приватного підприємця. Але я знаю одне: сім діб – починаючи з минулого понеділка наше підприємство працює не покладаючи рук. І коли зараз хтось каже: «Де ваша техніка?», «Чого ви спите?» і таке подібне, в мене просто немає слів, – підсумував Олексій Мельник.
реклама
Коментарі
03 травня 2017, 10:39 Новини Черкас та Черкаської області
Депутат Черкаської міської ради від партії ВО "Батьківщина" Олексій Мельник, що вже більше року працює заступником директора комунального підприємства "Дирекція парків", став власником люксової автівки. Про це повідомляється на сайті НАЗК, пише Інфоміст
Згідно з інформацією, розміщеною на порталі, Мельник придбав автівку Lexus RX350 2011 року випуску за 390 тис. 200грн, що орієнтовно становить 15 тис. доларів. США. Згідно з сайтом Авторіа, середня вартість такого автомобіля становить 32 тис. доларів США
Нынешняя городская власть не только коррумпирована сверх всяких приличий - она ещё и недееспособна. Альтернативы перевыборам городского головы и горсовета - НЕТ. И требовать черкащанам надо именно ЭТОГО: ВСЕХ С ПЛЯЖА!
Дональд, ЧЕЛУАШ не готувався здійснювати зимове прибирання доріг, бо не має достатньо техніки. Йому довелося взятися за цю роботу, бо переможцю тендера на ці роботи виконком відмовився виділяти необхідні кошти. Які запитання до ЧЕЛУАШа?
Як Мельник рахував площу 7-ми "першочергових вулиць"? Якщо прийняти середню ширину проїзної частини в 10м, то площу 3,5 млн. кв. м покриття має вулиця протяжністю 350 км. В Черкасах загальна протяжність вулично-шляхової мережі (з грунтовим та білощебеневим покриттям) близько 300 км, якщо не помиляюсь.
Стрічка RSS коментарів цього запису