Ветеран зі Степанців Микола Порожній крутить педалі аеробайку на змаганнях серед побратимів, демонструє свою швидкість. Представляє пан Микола в Каневі команду «Росава». Час вийшов. Він повертається до хлопців. З усмішкою говорить, що працюватиме над тим, щоб наступного разу отримати ще кращий результат.
– Хоч і 62 роки, але випробовую свої сили. З молодими важко змагатися, та подобається відчуття боротьби. Дистанцію подолав нормально, терпів. Треба додати навантажень, більше тренуватись.
Учасник АТО, служив у 17-тій окремій танковій бригаді. Раніше «Прочерк» розповідав історію Миколи Порожнього. Тоді він відвідав відкриття простору для занять адаптивним спортом у рідній громаді.
– Заняття спортом допомагають мені відчувати себе цінним членом суспільства. Ти знаєш, що можеш жити, приносити ще багато користі. А важко було на фронті. Тут легко.
Тренер команд зі Степанців Руслан Барсен розповів, що, разом із паном Миколою, у змаганнях взяли участь й інші відвідувачі простору для занять адаптивним спортом.
– Я відразу сказав хлопцям, що вони ні з ким з учасників не змагаються. Лише самі з собою. Борються зі своїми попередніми результатами.
У Каневі Черкаської області на змаганнях «Звитяга Нескорених» зібралися військові та ветерани російсько-української війни. Спортсмени випробували свої сили у видах: жим лежачи, аеробайк, веслування на тренажері, ривок гирі.
Усього зареєструвалося та приїхало в Канів 18 команд із семи регіонів України, повідомили організатори. Кожна команда складалася із трьох учасників. Змагання провела компанія МХП спільно з громадською організацією «Федерація стронгмену України», за сприяння Міністерства молоді та спорту України.
– Сьогодні в нас інклюзивні змагання. Були представлені саме ті вправи, які можуть виконувати ветерани фактично з будь-яким пораненням чи ампутацією, – наголосив почесний президент «Федерації стронгмену України» Василь Вірастюк.
Три команди сьогодні приїхали на Черкащину з Запоріжжя. Своїми враженнями поділився боєць 55-ї окремої артилерійської бригади «Запорізька Січ» Микола Ребров. Улітку цього року він отримав поранення, перебуває на лікуванні.
– Поранення важке, з ампутацією. Ще проходжу лікування, попереду протезування. Добиратися сюди виявилося не складно, побратими допомогли. А коли пересувався на візку – це було тотальною проблемою. Бордюри... Побачив, скільки багато є непристосованих місць.
Миколі перед змаганнями давав настанови тренер, ветеран морської піхоти Ігор Ілюшкін. У 2022 році служив у 1-му окремому батальйоні морської піхоти. Він також є засновником ветеранської громадської організації «РАЗОМ.ЮА».
– Один із наших запорізьких ветеранів брав участь у подібних змаганнях. Запропонував. Почули. Зібрали 9 активних хлопців. Захотіли спробувати, подивитися. Майже всі ми – спортсмени в минулому.
Сьогодні не брав участь у змаганнях, проте вболівав за побратимів Сергій Прядка з Черкас. З 2015 до 2017 року він служив у зоні АТО. У 2017 році отримав поранення на Світлодарській дузі. У Черкасах почали проводити змагання серед ветеранів, зокрема, завдяки його ініціативі, сказав пан Сергій.
– Організатори змагань, на яких ми знаходимось, минулоріч запрошували мене відвідати спортивний захід у Тернополі. Кажу їм, давайте проведемо в Черкасах. Не кожен ветеран має можливість і бажання приїхати в чуже місто. Якщо це в його області – ветерану простіше дістатися до змагань, витратити на дорогу пару годин.
У 2022 році Федерації стронгмену України майже повністю переформатувала свою діяльність, розповів президент громадської організації Сергій Конюшок. Тепер вони організовують змагання для ветеранів війни.
– Розуміємо, що проблема ветеранів – це, насамперед, проблема громад, в яких вони проживають. Спорт – один з найкращих засобів та інструментів ресоціалізації ветерана в суспільне життя. Хлопці та дівчата демонструють свій нескорений дух, попри численні поранення, ампутації, погане здоров'я. Тішимося, коли й невеликі міста підтримують наші ініціативи. Зокрема, з маленьких містечок, сіл значна частина Збройних сил України.
Громадська організація, за словами Сергія Конюшка, працює над тим, щоб залучити якомога більше ветеранів до системних занять спортом.
– Саме на спортивних змаганнях, у колі побратимів та посестер, ветеран, який вперше бере участь, надихається цією енергією. Проте існує проблема в психології ветерана, який має отримати потужний стимул та поштовх, щоб вийти зі своєї квартири.
Директор комплексу з переробки курчат-бройлерів «Миронівської птахофабрики» МХП Сергій Радько повідомив, що цьогоріч змагання «Звитяга Нескорених» проходять вже втретє. У Тернополі, Черкасах та, насамкінець, у Каневі.
Медіа «Прочерк» розпочало проєкт підтримки ветеранів, які повертаються додому. Власне він так і називатиметься – «Повернення». Проєктом передбачено створення матеріалів на різну тематику, але об’єднаних однією темою – адаптація військових, повернення в мирне життя… «Повернення» – це проєкт, який передбачає інформування про програми реабілітації, адаптації та реінтеграції для українських ветеранів бойових дій та їх сімей.
Юлія Капуш
реклама