Наче нескінченне реаліті-шоу «Дом-2» тривало у Черкасах будівництво обласної дитячої лікарні. Цілісіньких 22 роки. І ось немов мана небесна – гряде щасливий кінець...
Згадаємо, як все починалось. У 1986 році «Черкасицивільпроект» розробив проект обласної дитячої лікарні. Розпочато будівництво було у 1991 році, а продовжено з перервою в 10 років – аж у 2006-му. Потім ще трохи постояли до 2010 року. Незліченна кількість дач за цей час з’явилась на берегах Дніпра, а довгобудові все не могли дать ради...
І ось нарешті він на фінальній стадії. Дев’ятого березня коридорами «Лікарні майбутнього» пройде сам Президент, переконаючись у якості виконаних робіт. А поки що перевірити готовність лікарні до введення в експлуатацію вирішила депутат обласної ради Любов Майборода.
- Хочу одразу сказати, що будівництво проводиться утаємничено від контролю громадськості, навіть для мене, депутата, потрапити на цей об’єкт є проблемою, що є аномальним, бо це бюджетні кошти, які мають бути під контролем, - розповідає дорогою до новобудови Майборода.
У цьому нам вдалось дуже швидко переконатись: охоронці об’єкта влаштували справжній допит («хто ми і чого прийшли»), до адміністрації провести погодились не одразу.
Хоча доброзичливим виявився заступник директора ТОВ «Черкасиміськбуд» Григорій Манілов, який без зайвих вагань погодився показати, як проходить будівництво. Зараз тут працюють близько 800 осіб. Завершуються роботи в господарчому блоці, харчоблоці, овочесховищі. Кипить робота над кисневидобувною станцією, яка в майбутньому зможе всю лікарню забезпечувати киснем.
- В експлуатацію ми вже здали приміщення перинатального центру обласної поліклініки, яка буде розташована також в дитячій обласній лікарні. До 9 березня точно буде завершено усі роботи по першому поверху лікарні. Якщо не буде проблем із коштами, то до середини року завершимо усю лікарню, - запевняє Григорій Іванович.
Походили широкими коридорами та майбутніми палатами, мали навіть змогу помацати дорогий якісний лінолеум та не менш якісну фарбу для стін «майже по 100 грн. за кілограм». Вразив також план майбутнього холу, де буде своєрідна зона релаксу із декоративними фонтанами, травичкою, басейнами та диванами – не лікарня, а курорт!
В приміщеннях вже давно не холодно, опалюється воно на 80%. До речі, будівельникам обходиться це разом із водопостачанням майже у 350 тис. грн./міс. Але Манілов переконує, що для області, після передачі в експлуатацію, то буде дешевше. Адже котельня новенької лікарні розумно працює – там є датчики, які фіксують температуру зовні, за їх допомогою можна встановлювати температуру і в приміщеннях лікарні. Окрім цього ще й на кожній батареї є регулятор температури, тож економія, на думку пана Манілова, буде значною. Прямуємо далі коридорами і випадково зустрічаємо непересічну в історії будівництва лікарні особистість – архітектора.
Головний архітектор проекту лікарні Валерій Борець розповів, чому проект змінювали під час будівництва. Справа в тому, що процес дуже розтягнувся у часі, в 2009 році вийшли нові нормативи для приміщень лікарні, тому довелося робить корективи.
Щодо коштів, які потрібні на завершення будівництва, то сума прозвучала вражаюча – близько 100 млн. на будівельні роботи та ще стільки ж на закупівлю технологічного і медичного обладнання. І тут потрібно враховувати фактор часу, адже ціни на обладнання далі можуть зростати. Тож чим швидше надійдуть гроші – тим дешевше все це обійдеться.
Після оглядин грандіозної лікарні виникають двоякі почуття. Перше – це захоплення. Великий сучасний заклад, де надаватимуть якісні послуги та рятуватимуть дитячі життя, нарешті з’явиться в області. З іншого боку – наскільки фінансово виправданим є створення такого медичного монстра, які колосальні кошти потягне його утримання? Любов Майборода наче прочитала мої думки:
- Якістю виконаних робіт я задоволена, але до повноцінного функціонування лікарні ще далеко, тут потрібні зусилля і кошти. Актуальним вважаю питання утримання такої лікарні – навряд чи Черкаська область зможе собі це дозволити, доцільніше було б зробити заклад міжрегіональним – на декілька областей, -- міркує депутат.
Пані Майборода наводить приклад Вінницької області, де функції обласної дитячої лікарні успішно виконує міська дитяча. Чи не краще було б відреставрувати міську лікарню, а на зекономлені кошти купити необхідне і важливе медичне обладнання? І це, напевне, було б зроблено значно швидше, ніж 22 роки будувати медчиний гігант.
- Будівництво цієї лікарні має бути всім нам уроком. Перш ніж починати реалізовувати такі масштабні проекти, варто прораховувати усі можливі ризики та більш економічні варіанти. Якщо ж ми і далі будемо так все будувати, то ми вічно будемо злиднями, - підсумовує Любов Володимирівна.
Джерело - газета "Нова Молодь Черкащини"
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису