Назву села Червона Слобода офіційно змінено на назву – Слобода. Село є адміністративним центром Червонослобідської сільської територіальної громади, до якої входять ще три населені пункти, окрім Слободи: Хутори, Вергуни та Нечаївка. Сільська територіальна громада створена 23.12.2018 року. У громаді кажуть: намагалися зберегти усю соціальну сферу, інфраструктуру, які були на момент об’єднання.
Сільський голова Олександр Литвиненко зазначає, що дійсно децентралізація спрацювала у плюс, бо громада самостійно стала розпоряджатися бюджетом.
– Всі комунальні заклади зберегли. Маємо 5 закладів дошкільної освіти, 5 закладів середньої освіти, музичну школу, 3 будинки культури, 4 бібліотеки, Центр культури, дозвілля, спорту та туризму. Є інклюзивно-ресурсний центр, який утримуємо разом із іншими громадами на основі договорів. Мова про заклад, де надаються послуги діткам з особливими освітніми потребами. Маємо центральну районну лікарню, яка тепер практично на бюджеті громади. Звісно, певні субвенції дають і інші громади, адже тут лікується досить багато жителів інших громад. Є центр надання соціальних послуг, ЦНАП, збережена мережа закладів охорони здоров’я, – перелічує голова громади Олександр Литвиненко.
У громаді є два комунальні підприємства: «Агроекологія» (Слобода) і «Світоч» (Хутори).
Два комунальні підприємства займаються благоустроєм по всій території громади. До слова, сама громада має не лише одноповерхові будинки, а й багатоповерхові, які є не в кожному селі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
У Червонослобідській ОТГ розфарбували автобусні зупинки
– Підприємства займаються благоустроєм по всій громаді. Також якщо велика негода, хоч таке буває рідко, то маємо підприємців, з якими укладені угоди і вони приходять на допомогу, щоб розгорнути сніг, – говорить голова громади.
Складна ситуація в громаді з дорогами. Лиш близько 30% доріг у належному стані. Щодо іншого, то багато доріг в селах не мають асфальтного покриття і потребують підсипання.
Ефективна ліквідація пожеж в сільській місцевості надзвичайно залежна від наявності в районі підрозділів місцевої пожежної охорони. Підрозділ місцевої пожежної охорони у селі Вергуни Слобідської територіальної громади існує з 2019 року. У 2023 році у приміщенні для добровольців закінчили ремонт, тепер вони мають відремонтоване приміщення та три одиниці техніки для оперативного надання допомоги населенню у своєму селі.
До речі, нещодавно при сільраді розпочала роботу Молодіжна рада.
– Молодь ознайомлюється з роботою органів місцевого самоврядування та може пропонувати власні проєкти до втілення, - каже спеціаліст відділу ЖКГ, соціально-економічного розвитку та інвестицій Вєроніка Рудь.
Сьогодні громада активно допомагає ЗСУ. Та й сам кабінет голови громади про це говорить сам за себе.
– Для однієї з військових частин від сільської ради ми передали 10 ноутбуків та стільки ж блоків паперу. А для іншої частини за підтримки депутатського корпусу, відповідно до рішення Червонослобідської сільської ради, придбали багі, причіп для транспортування та роботизований наземний комплекс із модулем мінування, - каже голова громади.
«Придбали багі, причіп для транспортування та роботизований наземний комплекс із модулем мінування…»
Війна тут добре нагадала про себе. Адже наприкінці 2022 року у Слободі був приліт, внаслідок чого понад тридцять будинків було пошкоджено. Були й інші прильоти у 2024 році.
– Ми відновлювали коштом сільського бюджету, громадські організації теж гроші збирали, – пояснив пан Олександр.
Загалом із бюджету громади на компенсацію спрямували понад півтора мільйона гривень, додає голова громади.
Між тим, не лише з бюджету спрямовують кошти на допомогу армії. Громада також проводить ряд заходів з цією метою. Так благодійні ініціативи на підтримку ЗСУ масштабуються в закладах освіти Слобідської громади.
Нещодавно у Слобідському ліцеї №1 пройшов другий етап благодійного ярмарку «Від маленького серця до великого миру» на підтримку ЗСУ. Завдяки зусиллям учнів, батьків та вчителів, а також підтримці нашої громади вдалося зібрати майже 44 тис. грн. На ярмарку можна було придбати смаколики, вироби з дерева та інші речі для школярів.
У Червонослобідській громаді відкрили та освятили Алеї пам'яті Героїв у Вергунах та Хуторах. У Слободі облаштували алею, де розмістили більше 30 світлин Героїв, що віддали своє життя за Україну.
– Ми схиляємо голову перед близькими та рідними кожного захисника і захисниці, в пошані до кожного нашого Героя, адже жодні слова не зможуть вгамувати біль втрати, - зазначив голова Слобідської громади Олександр Литвиненко.
Уся очисна система Черкас іде через Слободу. Це дає наповнення і в бюджет.
Начальник фінансового управління Слобідської сільради Ганна Шокот розповідає, що на 2025 рік бюджет в цілому обрахований більш як на 180,5 мільйона. У 2024 році було менше - 176,2 млн. Наповнюють бюджет в основному місцеві підприємці, якогось одного великого наповнювача бюджету на території немає.
Просто перед повномасштабним вторгненням громада реалізовувала і громадський бюджет. Люди писали заявки, і, зокрема, вдалося зробити дитячий майданчик в Нечаївці, зробити стелу «Я люблю Вергуни». Також у Слободі був зроблений дитячий майданчик. Хотіли ще скейт-парк, стелу «Я люблю Слободу». Але коли почалася повномасштабна війна, то було прийняте рішення не організовувати проведення заявок по громадському бюджету до завершення війни.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Влада каже, що відстоює інтереси Черкаської громади щодо меж міста
Чия Долина троянд та набережна: Черкаси і Слобода через суд ділять межі
«Наша громада спроможна. Вона розвивається, має хорошу інфраструктуру та транспортну розв’язку, прекрасні краєвиди Дніпра», - зазначила заступник сільського голови Вікторія Церковна.
Цікаво, що багато в громаді працює черкащан. Поки одні їдуть на роботу в Черкаси, інші їдуть працювати в село.
Вакансій по освітянських чи медичних закладах практично немає. А якщо вакансії з’являється, то одразу закриваються.
На сьогодні в громаді офіційно зареєстровано 737 переселенців. Перший рік їх було в громаді до 2 тисяч осіб. З часом хтось поїхав далі, а хтось повернувся додому.
– У Слободі є все: від сімейної випічки – до «Делікату», від «Файномаркету» – до філії «Епіцентру», від аптек – до «Аврори». Тож, якщо брати по інфраструктурі, тут все є. І це зручно тим, що всі люди, які їдуть в Черкаси на роботу, потім не мотаються по обласному центру в пошуках товарів абощо, а їдуть попри нас далі в села додому і тут скуповуються. Це зручно, - каже заступник сільського голови Олександр Шаповал.
У громаді також відкритий ветеранський простір і готується до відкриття реабілітаційний центр. Ветерани, їхні близькі, родини загиблих можуть тут отримати консультацію від психолога, поспілкуватися, взяти участь у різноманітних тренінгах.
– Крім того, тут спеціалісти центру проведуть інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань, де можна отримати юридичну допомогу та соціальні послуги. Тут проводять і майстер-класи для школярів, — зауважує в. о. Центру надання соціальних послуг Тетяна Гребіник.
Нове укриття зробили в ЗДО «Дніпряночка» с.Слобода за кошти сільради. Відкрили укриття торік.
– Тут було підвальне приміщення, але невелике. Тоді вкопали більш як на метр, зробили вентиляцію, туалети. Як бачите, тут всі умови для безпечного перебування дітей. Відкрили укриття в грудні 2023 року, - каже методист садочку «Дніпряночка» Тетяна Білик.
У Центральній районній лікарні, яка на території громади, нині триває ремонт, тут власними силами вирішили облаштувати крило для реабілітації.
Головний лікар Черкаської центральної районної лікарні Микола Гуськов каже, що на кінець місяця заплановане завершення ремонту. Тоді будуть надавати реабілітаційні послуги і пропускна спроможність для одночасного перебування 20 осіб.
Лікар фізичної реабілітаційної медицини Тетяна Шутяєва показує, де працюватимуть фізичні терапевти, де буде шведська стінка, кабінет психолога, масажу, кабінети масажу тощо. Звісно, обладнання бракує, тож працюють і зі спонсорами, щоб отримати допомогу.
Завдяки взаємодії бюджету, медицини, інфраструктури та транспортної зручності Слобідська громада активно розвивається та стає прикладом успішного територіального об'єднання.
Цей матеріал підготовлено за ініціативи Національної спілки журналістів України в межах Проєкту Ukrainian Media Fund з підтримки незалежних місцевих медіа в Україні за сприяння The German Marshall Fund of the United States
Фото "Прочерку", а також надані громадою
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Скандал на Черкащині: що насправді будують на березі водосховища
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису