Вечорниці для хлопців та дівчат віком від 18 до 35 років провели 25 вересня у Черкаському обласному молодіжному ресурсному центрі. Метою заходу було ознайомити молоде покоління із давньоукраїнськими традиціями наших предків та зануритися в атмосферу суспільства XIX століття, – про це повідомляє кореспондент видання Прочерк.
На початку заходу учасники презентували себе через улюблену українську пісню. Це послугувало чудовою нагодою для поповнення своїх особистих плейлистів. Потім спікерка заходу розповіла присутнім, що ж таке вечорниці і як вони відбувалися у ХІХ столітті. Традиційно усе організовували дівчата, хлопці відповідали лише за музичний супровід. Молодиці йшли на гостини до рекрутів, накривали там стіл, вчилися рукоділлю, демонстрували власні вміння, співали та чекали хлопців, з якими потім танцювали та розважалися.
Спікера заходу Юлія Снісаренко розповіла про те, як готувалася до сучасних вечорниць:
«Тему та формат заходу обирала я. Мені особисто українські традиції та фольклорна музика дуже близькі, я кайфую від цього. Підготовка до заходу нагадала мені студентські роки, в університеті ми вивчали історію української культури. Вечорниці це така тема, що по ній доволі мало літератури і тому, довелося вивчати різний матеріал: дослідницькі статті, відео з Youtube. Я дізналася насамперед і для себе багато нового. У моєму уявленні «вечорниці» це була просто вечірка, де молодь веселилася. Виявилося, що це все було набагато серйозніше та атмосферніше».
Юлія продемонструвала учасникам заходу відео, у якому детально розповіли про кожен елемент національного вбрання, яке дівчата одягали на вечорниці. Усіх зацікавив той факт, що дівчата та хлопці раніше носили не червоні черевики, як це зображують зараз, а саме коричневі. Виявилося, що червоні черевики в образах дівчат того часу – це шароварщина.
«Зараз надзвичайно важливо, щоб ми дізнавалися про історію своєї культури та її джерела. Коли ми знаємо, ким були наші предки, тоді нам легше ідентифікувати себе, як українців. На цій зустрічі ми більше ознайомлювалися із теорією: що таке вечорниці, де вони відбувалися, що там робили, як все відбувалося, а на наступній зустрічі ми хочемо втілити все це у життя», – поділилася Юлія Снісаренко
Після перегляду відео оголосили перерву, під час якої організатори заходу запросили присутніх до частування здоби та солодощів. Чаювання провели у невимушеній атмосфері при свічках. Під час смакування молодь мала можливість поспілкуватися та познайомитися один із одним ближче.
Організатор заходу, голова Черкаської обласної молодіжної ради Володимир Панченко зазначив:
«У межах проекту «Відновлення» ми запустили серію зустрічей із молоддю, вони будуть різнотематичними. Ми стараємося підбирати цікаві теми, на яких молодь може дізнатися щось більше про Черкаси, адже зустрічі відвідують і внутрішньо переміщені особи. Тому хочеться, щоб вони дізнавалися щось нове про нашу культуру, традиції та знайомилися один з одним. Ми хочемо відновлювати українські традиції, демонструвати нашу ідентичність та надбання, тому що це частина нашої історії, частина нас».
По завершенню перерви учасники заходу разом послухали сороміцькі пісні, які наші предки співали на вечорницях та разом поміркували над їхнім змістом. Потім вчили рухи традиційного українського гопаку та спробували їх відтворити. Також, для порівняння і загального розвитку, ознайомилися із традиційним литовським танцем – ругучаєм, та польським – полькою.
Учасник вечорниць Дмитро Іваненко поділився своїми враженнями від заходу:
«Вирішив долучитися до заходу, тому що мені сподобалася назва. «Вечорниці» – я подумав, що це буде щось прикольне і я хочу там бути. Мені сподобалося, було весело та інтерактивно. Класно було спробувати погарцювати гопака з іншими. Цікаво, що розважальні моменти поєдналися із навчальними. Тобто це був і екскурс в традиції, можна було дізнатися для себе щось нове про українську культуру, і водночас це супроводжувалося жартами, танцями та розвагами. Також був смачний перекус із пиріжками. Хочу долучитися і до наступних вечорниць».
Також насамкінець присутні переглянули фільм «Весільний спадок» про особливості стародавнього весілля на Черкащині. Зокрема, увагу зосередили на весільних атрибутах, таких як вінок та коровай, а також на стародавніх традиціях пов’язаних із ними.
Наприклад, усіх присутніх вразив той факт, що нареченій з вечора заплітали на голові вінок із живих квітів та рослин і вона спала з ним, сидячи усю ніч.
«Було цікаво дізнатися більше інформації про історію вечорниць, круто провести час з друзями та познайомитись з новими людьми. Все максимально сподобалось, було дуже атмосферно, класна компанія, гарні пісні, танці та музика. Після заходу я додала до свого плейлисту величезну кількість крутецьких пісень. Саме завдяки класним людям на вечорницях була створена особлива атмосфера. Планую відвідати наступний захід і вже пишу сороміцьку пісеньку», – поділилася Нездолій Карина
Захід впроваджено ГО Черкаська Молодіжна Рада у рамках проекту ПРООН "Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні", що реалізовано за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.
Щоб не пропустити наступні вечорниці та інші цікаві заходи, слідкуйте за новинами на ресурсах ГО «Черкаської молодіжної ради» https://linktr.ee/molodrada_cherkasy
Анастасія Бут
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису