29 вересня у Каневі відбулася презентація книги дитячого фольклору Марії Пилипчак «Грайлик».
Книга допомагає виховувати дітей в дусі українських традицій й змалку формувати національну свідомість. Тексти та ноти збірника впорядковані таким чином, щоб діти розвивали свій творчий потенціал, працюючи паралельно над ритмом, співом й розвитком музичної пам'яті.
«Грайлик» виданий за підтримки Благодійного фонду «МХП-Громаді».
У збірку увійшли понад 100 народних пісень-ігор, дитячий вертеп, загадки та скоромовки. Книга «Грайлик» – результат багаторічної музично-педагогічної діяльності Марії Пилипчак.
– Підтримка локальних проектів для нас важливі. Культура набула нових обрисів і нових значень у цей час. Вважаємо, культура дає цілісність державі. Тому і долучилися до цього проекту, – сказав Павло Мороз, директор департаменту корпоративно-соціальної відповідальності МХП.
Директорка Благодійного фонду «МХП-Громаді» Тетяна Волочай зазначила:
– Авторка книги – це вчитель, і її робота особлива. Ми побачили, що її слід підтримати, бо ця книга - це те, що потрібно зараз. У нас є відомі культурні проєкти «Співаймо заради перемоги», «Кіно заради перемоги». Ми посилили культурні проєкти з музеями. Ми посилили вхідну групу музею Пирогово. І ось сьогодні представляємо глибокий проєкт для маленьких українців. Це не перша її книга. Усі громади на територіях, де працює МХП, отримують такі книги.
Чому важливе видання цієї книги?
– Багато педагогічних праць для дітей (музика, хореографія, фізичне виховання) тривалий час були російською мовою або спиралися на російські традиції. Ця книга, в яку увійшли унікальні матеріали з експедицій, допоможе формувати покоління дітей у школах, сформоване на українських цінностях та історії, – розповідає освітянка Марія Пилипчак.
При цьому вона визнає, що свої роботи доводиться видавати за підтримку когось. Каже, що слід більше вкладати у розвиток культури. А це працює з дитинства.
– Смаки наших дітей визначатимуть культуру завтра, - зазначає фахівець. – Є чимало інноваційних програм. І оці програми, де «во палє бєрьозка стояла» – це вже має відійти далеко, а зараз безліч має бути нового, нашого, українського і сучасного.
«Грайлик» як програму авторка хотіла узаконити ще з 2007 року, пояснивши, що справа не в гонорарі, а в вихованні поколінь, тому писала і до Табачника, і до Вакарчука, вважаючи, що слід вмонтувати цю програму в освітню систему. Врешті, розповідає, не вона найшла МХП, а фонд знайшов її і вона отримала шанс видати цю книгу.
– Я весь час пригадую казочку по царя, який хотів, щоб народ жив добре. Зізвав бояр, а вони кажуть: «Царю, до тебе жив народ погано і після тебе житиме!». Але цар був проти. Таки почав всюди шукати мудреців. І одна дівчина каже, що найважливіше – та людина, яка сьогодні перед тобою, і те рішення, яке саме зараз приймеш, бо потім часу може не бути. Це про нас з вами, – пояснює спікерка. – Саме тут і зараз ми маємо вчити і розвивати дітей.
У цій книзі науковиця сформувала всі знання, зібрала фольклор після експедицій і готова передати всюди у всі заклади, щоб покращити освітні моменти на початковому рівні.
– Хороша музика виховує гарні смаки і вирівнює вібрацію біополя, а в нас на рівнях Поплавського вже три покоління виросло. І тому треба зважати на це. У Америці, – розповідає Марія Пилипчак, – після терактів ввели додаткові уроки музики, але музики гарної, а не поганої, бо на гарній класичній і фольклорній виховується краще дитина. І такі діти не підуть потім смикати кота за хвоста, це важливість, яку дослідили науковці. А у нас на це не зважають. Тому маємо зайву агресію в дітей і не маємо уроків музики.
До слова, пісні також, як і скоромовки, присутні у книзі Марії Пилипчак. Тож всі присутні дружно проговорили скоромовки, а також прослухали майстер-клас від науковиці.
Тетяна Волочай під час презентації повідомила, що запитували і музичні школи інші, чи цікаво було б мати таку книгу. Всі сказали: «Так!»
Тепер книга піде по школах громад, всюди, де працює МХП, а це 13 областей України...