Майже чотири години тривав джазовий вечір-діалог у новому черкаському артпросторі Morris Space. Відомі твори та авторську музику гостям зіграли піаніст з Одеси, що увійшов до ТОП-10 кращих джазових музикантів України, джазовий продюсер і композитор Олексій Петухов, а також засновник і диригент «Cherkasy Jazz Orchestra», саксофоніст Михайло Євтушенко. Послухати музику у виконанні українських зірок джазу до Черкас з’їхалися меломани з Києва, Полтави, Львова, Дніпра, Кропивницького та Черкащини.
«Я 20 років мріяв, щоб у Черкасах відбувалися такі концерти»
Олексій Петухов схилився над клавіатурою, як шкільний вчитель над зошитами. Ледве руки торкнулися інструмента, як вже за мить клавіші під його пальцями затанцювали. Звуки, розростаючись і витісняючи тишу, наповнили приміщення, а плечі піаніста вирівнялися, в очах з’явився блиск. Увиразнив мелодію, надав їй особливого візерунку та енергії голос саксофону, який узяв до рук музикант Михайло Євтушенко.
Просто на очах у глядачів народилася нова історія, імпровізація, створена двома музикантами-віртуозами, які своїм талантом популяризують джаз не лише в Україні, а й у світі.
«Я 20 років мріяв, щоб у Черкасах відбувалися такі концерти», – зізнається, Михайло Євтушенко, коли стихають оплески. Джаз для нього – це насамперед діалог, і кожен слухач сам наповнює його сенсами. Саме так, за його словами, створювалися всесвітньо відомі імпровізації, які закохали у себе мільйони прихильників джазу.
Щоб відкрити для себе глибину цього жанру, черкаський музикант поїхав до Австрії навчатися у колисці європейського джазу «University of Music & Performing Arts, Graz Austria». А по поверненню в Україну заснував у рідному місті «Cherkasy Jazz Orchestra».
Ще з дитинства віддав своє серце джазу піаніст, композитор, викладач Одеського фахового коледжу мистецтв імені К.Ф. Данькевича та Одеської національної музичної академії Олексій Петухов. У Черкасах він не вперше. Приїжджає на запрошення Михайла Євтушенка, з яким співпрацює вже кілька років.
«Спершу була музика»
Про історію народження тандему музиканти розповідають, як про веселу пригоду.
«Я поїхав у Скадовськ на джазовий фестиваль. До мене підходить незнайомий барабанщик, говорить, що його команда десь загубилася у дорозі. Чи не міг би я підіграти йому? Через 10 хвилин на сцену. Я запитав, а хто ще гратиме? Той запевнив, що з кимось домовився», – пригадує Михайло.
«Така ж історія, – сміючись додає Олексій Петухов. – Ми граємо і я почув незвичну манеру гри, класно так. Глянув, хто це. А потім, коли ми вже зійшли зі сцени, познайомилися».
«Спершу була музика, – додає черкаський саксофоніст.
Музиканти наголошують, що вони саме тандем, а не дует. Тому що тандем – це про єдність, союз, взаєморозуміння, а музика – як мова. І у ній потрібно слухати один одного.
Про авторські композиції
Крім відомих джазових тем, обробок українських пісень, джазмени виконують і власну авторську музику.
Так, Олексій Петухов свого часу узяв участь в експерименті режисера музичного театру Георгія Ковтуна, який ставив в Одеському академічному українському музично-драматичному театрі імені Василя Василька мюзикл «Конотопська відьма».
«Це для мене був дуже корисний досвід. Мені цікаво було спостерігати, як ставиться сцена. Ти спостерігаєш і вже щось граєш. А мені кажуть «да-да-да», і вже все склалося. У мюзиклі є певна форма, ти маєш її дотримуватися. Але у моїй музиці все одно є джазові елементи, я не міг не скористатися нагодою і щось туди не вставити», – розповів Петухов.
Історію створення однієї зі своїх улюблених авторських композицій розповів гостям вечора Михайло Євтушенко. Це мелодія-присвята сім’ї друзів.
«Ми дружимо років 15. Одного разу вони прислали моїм дітям подарунки до Різдва. Я хотів віддячити і запитав, щоб їм було приємно отримати? Мене попросили написати мелодію. Народилася композиція. Чоловік моєї подруги рано пішов з життя і я присвятив її цій сім’ї», – поділився композитор.
Джаз у блекаут
Як учасник джазових фестивалів Олексій Петухов багато гастролював, у тому числі і Європою. Втім саме в Україні пройшов концерт, який надовго залишився у пам’яті музиканта. Це сталося минулого року у період блекаутів.
Майже на початку концерту у залі Одеської філармонії ім. Давида Ойстраха раптом зникло світло. Попри повну темряву музикант продовжив грати.
«І тут люди почали вмикати ліхтарики на своїх мобільних телефонах, – пригадує Олексій Петухов. – Мені дуже сподобалася така атмосфера, тому я відмовився від додаткового світла. А потім хтось з персоналу філармонії увімкнув ліхтар й спрямував його на дзеркальну дискотечну кулю, яка висіла під стелею. І залою розсипалися зірки, вона стала схожою на зоряне небо».
Джазмен з Черкас за своє життя також устиг побувати у багатьох країнах Європи. Більш відомий там як Майк Євтушенко, він вчився відчувати настрій глядачів і налагоджувати з ними невербальний діалог за допомогою музики.
«У кожному місці у публіки свій настрій. Мені подобається, коли люди підходять, кажуть тобі слово або пишуть. Або через 10 років пригадають, що були на твоєму концерті, – зізнався саксофоніст. – Музиканту потрібна публіка. Для неї ми і працюємо».
реклама