У селі Легедзине Тальнівського району 23 червня святкували Івана Купала. Вибір дня святкування організатори мотивували тим, що наші предки святкували Купала в день літнього сонцестояння. Дійство проходило на території музею Трипільскої культури, пише «Газета по-українськи».
О пів на другу дня біля музею стояло зо два десятки автівок та автобусів, на яких приїхали учасники та гості свята. Захід мав розпочатись о 14-ій годині, але через зливу, що розпочалась за кілька хвилин до початку дійства, люди розбіглись деінде.
– Святкувати Івана Купала в період сонцестояння є древньою українською традицією. Так робили наші предки і ми хочемо повернути цю традицію, – розповідає учасниця дійства, киянка Валентина Феденко. Дівчина одягнена в довгу вишиту сорочку й темно-червону плахту.
– Точно, що Івана Купала сьогодні. Не в річці, так під дощем покупались, – сміється Наталя Давидюк. Вона з двома подругами приїхала до Легедзиного з міста Канів. Через годину дощ припинився і люди вийшли зі своїх укриттів. Організатори намалювали білою фарбою на мокрій траві традиційні знаки сонця, прикрасили купальське деревце стрічками та бубликами.
– Не забудьте про сувеніри на пам'ять. Прикраси з полімерної глини, солом'яні стрічки на волосся, глиняний посуд, – закликала продавчиня на ярмарку, молода жінка в сорочці з темно-синьою вишивкою. Народні умільці демонстрували всім охочим майстер-класи з гончарства, виготовлення ляльок-мотанок, соломоплетіння, витинанки.
Найбільше гостей свята зібралося на майстер-клас з виготовлення ляльок-янголів з конопляних ниток. Під деревами на траві дівчата плели пишні вінки із польових квітів та трав. Музиканти з гурту «Божичі» награвали мелодії на скрипці, гармоні та бубоні. Люди підтанцьовували. Дві літні жінки пройшли повз дорогою. Перехрестилися.
– Та що ж це таке? Сьогодні Трійця, а вони язичницькі гуляння влаштували. Соромно… – говорить одна з них.
О 18.00 годині розпочався показ етнографічних українських вбрань, часів ХІХ-ХХ століття. Одяг привезли з приватних колекцій та фонду музею Івана Гончара. Біля чотирьох десятків моделей проходили «подіумом», вкритим полотном та травами. У цей час високий чоловік у солом'яному капелюсі коментував їхній одяг, пояснював значення кожного елементу вбрання. На більшості вишитих сорочок від часу вицвіла фарба.
Продовжилось свято на купальському місці біля ставка. Про початок забав сповістив вибух гармати. Учасників свята казками розважав Сашко Лірник. Гостей частували кулішем, який готували в казанах просто на галявині.
О 22.00 годині почали розпалювати вогнище. Пари бралися за руки і перестрибували. Ольга та Денис приїхали із Черкас спеціально, щоб стрибнути через купальське вогнище в Легедзиному.
– Кажуть, якщо пара тричі перестрибне через вогонь і не розтисне рук, все життя проживуть щасливі разом. У нас вийшло, хоча й було трохи страшно. Через 2 місяці плануємо одружитись, – говорить Ольга.
Після купальських ігрищ дівчата пускали вінки на воду та дивились фільми Легедзинської кіностудії «Мальва».
Частина учасників свята залишилась до ранку на купальському місці.
реклама