Сьогодні, у третій четвер травня, українці вже традиційно святкують День вишиванки. Про це повідомляє Укрінформ. День вишиванки не є офіційним, але відзначають його не тільки в Україні, але й за її межами – українці та всі прихильні до нас та до нашої культури люди.
Акція бере початок з ініціативи студентської молоді факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького університету імені Юрія Федьковича. У 2006 році вони запропонували один день року присвятити українській вишитій сорочці. Можна сказати, що свято існувало й відзначалося у вузькому колі, але у 2014 році воно вийшло не тільки за межі гуртка свідомого українського студентства, але й за межі самої України.
Українська вишиванка, нарівні з українською писанкою є одним із яскравих символів української культури. До того ж, одягаючи вишиту сорочку, демонструєш не тільки її красу й унікальність, але й засвідчуєш свою приналежність до віковічної української культурної традиції.
Третій четвер травня обраний не випадково. Засновники акції наполягають на тому, аби День вишиванки припадав саме на будень, а не на вихідний, наголошуючи, що вишиванка – органічна складова життя та культури українців, а не вкритий нафталіном артефакт.
Черкащани та люди дотичні до Черкащини також постять в соцмережах вишиванки, пишаючись ними.
«З днем вишиванки! Happy Vyshyvanka Day!» – написала в «Фейсбуці» американка Кортні Коупленд (Cortney Copeland), яка була волонтеркою Корпусу Миру США в Україні і запам’яталася напрочуд товариською, енергійною позитивною людиною з бажанням реально робити зміни!
«В мене є три вишиванки. Раніше я носив їх мало не щоп'ятниці та майже на кожне свято. Але потім відбувся бум "ура-патріотів" і вишиванка в мене почала значною мірою асоціюватися з людьми, які Революцією Гідності та війною прикривають свої негідні вчинки.
Патріотизм це не про вишиванку. І здебільшого не про мову (хоча конкретно в Україні це значною мірою про мову). Патріотизм це не про розташування кольорів на прапорі.
Для мене патріотизм це добре робити свою чесну справу. Мій патріотизм це генерувати валютну виручку продаючи наші послуги за кордон, підтримувати експортоорієнтований бізнес (як товарний так і послуговий), допомагати простим фермерам зростати долаючи бюрократично-корупційну машину, платити нераціональну купу податків (хоча тут найбільші сумніви звісно), вчити молодь.
Патріотизм це важко. Він часто змушує відмовитись від легкого шляху. Через нього боляче бачити лайно навколо і бути безсилим це лайно прибрати.
Але патріотизм є. Він об'єктивно існує. А "ура-патріотів" видно дедалі менше. Тож можна і вдягнути вишиванку», - пише юрист Максим Полішкевич.
Фото журналіста Андрія Кравця
Черкащанка Світлана Рибалка
«Вишиванка і вишивка в нашій родині займає особливе місце. Усвідомлювати себе українцями з давніми звичаями і традиціями нас навчила наша бабуся Оля.
Ми одягаємо вишиванку не раз в рік, а досить часто і давно. Пам'ятаю, як в 90-х з мене дивувалися у вишиванці, я ж запевняв, що прийде час і вишиванка буде модною. Так і сталося. Не цураймося свого, бережімо його, розвиваймо! Слава Україні!» - пише очільник галузі освіти міста Черкаси Ігор Волошин.
«Вітаю зі святом!.. Колись Мама вишила мені сукню... Долучаюсь до віртуальної вишиванкової ходи...», - пише черкащанка Лариса Шевченко, донька письменника Андрія Хименка.
Вертипорох Оксана Володимирівна, кандидатка філології, доцентка кафедри української літератури та компаративістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького пише: «Вишиванка для мене – це символ краси та національної ідентичності української нації. У вишиванці збережено генетичний код нашого минулого, теперішнього і майбутнього. А тому, одягаючи такий народний стрій, потрібно пам'ятати, що це не просто красива сорочка чи ж сукня до свята, а й символ, архетипний знак нашого колективного позасвідомого. Це своєрідний ментальний оберіг, "молитва без слів"... Нехай українська вишиванка захищає нас, українців, від зла і лиха на шляху до миру і процвітання!»
Колектив музею "Кобзаря" Т. Г. Шевченка
«Сім'я до Свята готова!» – пише черкащанин Вадим Баранцов
Депутат міськради Іван Сухарьков також виставив фото з родиною у вишиванках.
«Барвистого ранку! Теплих кольорів у всіх справах сьогодні! Із Днем вишиванки! Для мене вишиванка – це мамин оберіг, адже всі вишиванки в моїх рідних – це її творчість. Сьогодні вишивка дуже популярний тренд не тільки в Україні, а й за кордоном. Елементи українських етномотивів використовували такі відомі світові дизайнери як Джон Ґальяно (Dior), Фріда Джаніні (Gucci), модний дім Valentino. У 2015 році американське видання Vogue опублікувало статтю, в якій назвав українську вишиванку одним з головних трендів сезону, а в 2016 році американське видання The New York Times – головним трендом літа. Серед шанувальників нашого одягу, такі зірки як Мадонна, Сандра Буллок, Кейт Мосс, Джекі Чан, Ніколь Кідман» – пише у «Фейсбуці» викладач ЧНУ Людмила Солодка.
«Сьодні такий день, що навіть у спортзал її вдягати треба. Правда, TkaneVbrane Mariia Antoniak?! Показати, які в мене в шафі за спиною інші сховані?.. Чи страшно?» - пише журналістка та письменниця з Черкас Ірена Карпа.
Екс-нардеп Владислав Голуб
Очільник федерації профспілок області Петро Шевченко
Депутат Черкаської облради Роман Сущенко
Олеся Теліженко з чоловіком Олегом Бурячком
Освітянин Валентин Лазуренко виставив фото колективу
Журналістка Ірина Заїка
"Цьогоріч відзначаємо 15-тий всесвітній День вишиванки!" - пише в "Фейсбуці" директор черкаського аеропорту Іван Далібожак і виставляє фото з родиною
Черкаська майстриня Лариса Горбенко
Колектив «Українського радіо. Рось»
Колектив Черкаського художнього музею
Представники черкаської влади не пасуть задніх! Секретар міськради з колегами
Освітянка Галина Нікішенко
Колектив Золотоніського районного відділу Управління ДСНС України у Черкаській області
Черкаська журналістка Тетяна Сухенко з чоловіком Олександром
Колектив Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства
Колектив Черкаського рибоохоронного патруля
Яна Лисенко і наш захисник Вадим Мазніченко
Колектив поліції охорони Черкащини