Форум голів сільських, селищних, міських рад – фактично перший серйозний діалог між владою і громадою. Якщо свої проблемні питання громада виносить на обговорення за участі не лише керівництва області, а й держави, тоді є реальна можливість бути почутим. А саме це є чи не основним принципом демократичного суспільства.
В умовах становлення нової демократії суспільству потрібні гарантії. І чи не найважливіша з них – відчувати зацікавленість влади проблемами громади. Усі ми звикли, що нам зверху нав’язують закони. В умовах реформи місцевого самоврядування їх диктує громада. І тому нині занадто важливо обговорити болючі проблеми села і питання щодо впровадження реформ всім разом: тим, хто розробляє реформи, і тими, хто відчуватиме їх на собі. І щоб мати результат від цих реформ, громадська організація «Об’єднання територіальних громад» бере на себе ініціативу стати посередником між громадою і владою.
Форум голів сільських рад дає можливість представникам територіальних громад Черкащини донести свої проблеми і шляхи їх вирішення безпосередньо до влади. Тільки так ми можемо ініціювати важливі зміни. Подібна практика має стати традицією. І зараз якраз час будувати нову політику, адже нарешті українці стають нацією.
Наша громадська організація вже не раз проводила круглі столи, зустрічі, брала участь в нарадах разом з громадськістю та місцевими органами державної влади. Наприклад, в лютому разом із представництвом Державної фіскальної служби в Черкаській області ми організували і провели форум для голів сільських рад. В результаті зустрічі представники сільських територіальних громад отримали інформацію щодо роз’яснення від податківців про зміни в законодавстві, а також озвучили свої пропозиції щодо наповнення сільських бюджетів і ефективного використання ресурсів. Всі пропозиції наша громадська організація оформила в звернення і направила до Уряду. Проте відповіді ми й досі не отримали.
Маючи пакет проблем і пропозицій, ми ініціювали вже загальнообласний Форум. Тому після сьогоднішнього діалогу ми хочемо бути впевненими, що пропозиції і проблеми села не залишилися лише на папері. Їх публічно донесено до Міністерств, народних депутатів. Рішення буде за ними. Від них чекатимемо законодавчих змін.
Звісно, що свої корективи вносить війна. І основним обов’язком країни є захист Батьківщини. А перемога швидше настане, коли буде надійний і економічно потужний тил. Тому слід негайно впроваджувати реформи, які сприятимуть розвитку сільського господарства і промисловості. Хоча виникає багато питань і до реформ, які вже втілюються в життя.
Скажімо, бюджети сільських рад наповнюються зокрема і за рахунок плати за оренду землі. Тому важливо надати сільським радам повноваження розпоряджатися земельними паями, які розташовані поза межами населених пунктів. Враховуючи вищесказане, ми, депутати обласної ради, що входять до громадської організації «Об’єднання територіальних громад» ініціювали звернення до Уряду і Верховної Ради про внесення відповідних змін у законодавство України. Відповіді досі немає.
Сьогодні важливо допомогти відродити зупинені підприємства, які також можуть суттєво наповнити бюджет району. Наведу лише один приклад. У Кам’янському районі на межі запуску Косарський спиртовий завод. Він готовий до роботи, залишилося заповнити його сировиною. У результаті в місті з’являться десятки робочих місць, у сільському господарстві можна буде використовувати продукти переробки. А головне - бюджет Кам’янки може значно поповнитися для вирішення багатьох соціально важливих питань.
Але щодо підприємств виникає ще одне питання. Деякі наші підприємства зареєстровані за межами Черкащини. Щоб не збагачувати бюджети інших областей, на які працює близько 300 підприємств нашої області, на одній із сесій ми з депутатами звернулися до Міністерства з проханням спрямовувати 10 відсотків від їхнього доходу в бюджет Черкащини без перереєстрації за місцем розташування. Відповіді теж немає.
Поки що подібні запитання до Уряду залишаються в розряді риторичних. Але якщо найближчим часом не буде ухвалено відповідних змін, то наші дії будуть більш рішучі.
Наталія Старікова, голова громадської організації «Об’єднання територіальних громад», депутат обласної ради