Аргументи перевізників – смішні! Особливо мені подобається, коли перевізники розповідають про якісь сертифікати на проведення досліджень пасажиропотоків. У мене з’являється питання: а на їхні маршрути хто які сертифікати видавав і які проводив дослідження? Сідали вузьким колом, ділили маршрути і нікому з них не спадало на думку рахувати, де які пасажиропотоки, запрошувати якісь інститути.
Смішні аргументи про зростання вартості проїзду. Поїдьте, будь ласка, в Донецьк, Київ: там ходять автобуси великої місткості і подивіться, які там тарифи. Вони не відрізняються від наших, іноді відрізняються, але в нижчу сторону. Елементарне, банальне розуміння економіки показує, що чим більша місткість транспортного засобу, тим нижча собівартість перевезень. Це очевидно!
На великомісткий автобус, який перевозить 100 осіб, йде у півтора рази менше пального, ніж на 3 автобуси, які перевозять 30 людей. Потрібна менша кількість водіїв, менша кількість кондукторів. Однозначно менша сума видатків для страхування транспортного засобу. Тому, навпаки, збільшення місткості веде до зменшення собівартості.
Наше завдання – підвищити швидкість руху громадського транспорту. Ми б хотіли вийти на середню швидкість 40-45 кілометрів. Зокрема, це досягається відповідним регулюванням світлофорних об’єктів. Ті світлофорні об’єкти, які зараз ми ставимо, оснащені спеціальними засобами регулювання руху. Коли автобус або тролейбус, оснащений датчиком GPS, наближається до світлофорного об’єкту, світлофор отримує сигнал і він забезпечує беззупинкове проходження цього автобусу через перехрестя. Якщо необхідно, він затримує на кілька секунд перемикання зеленого на червоний колір для того, щоб автобус пройшов. Якщо він стоїть в червоному режимі, то переключається на зелений, щоб автобус чи тролейбус без перешкод проїхав перехрестя. Зараз, для прикладу, швидкість 20-25 км. Громадський транспорт повинен рухатися удвічі швидше, ніж він рухається на сьогоднішній день.
Подібного типу тролейбуси та автобуси використовуються у всьому світі. Працюючи на таких маленьких бусиках, як у нас, неможливо заробляти. Сьогодні заробіток перевізників полягає в тому, що вони працюють на чорну, в тіні. Вони не орендують бази, не забезпечують техобслуговування, якщо і роблять його, то в дворах. Поїдьте у Південно-західний район і побачите, де там перевізник. Кожної ночі 3-4 автобуси в дворі стоять. Ось вам і АТП.
Вони не забезпечують медичний огляд кожного водія перед відправленням його на лінію. Заробітну плату платять, звичайно ж, в конвертах. Зараз водії їздять і вздовж, і впоперек. У результаті створюється ризик для пасажирів, інших учасників дорожнього руху.
Іншого шляху, ніж іти до цивілізованих пасажирських перевезень зручними комфортабельними автобусами з кондиціонерами, низькими підлогами, з нормальним перевезенням людей на візках, дитячих візків тощо, нема.
Більше того, на сьогоднішній день це зрозуміли в уряді. Два тижні тому були прийняті зміни до законодавства щодо пасажирських перевезень і висунута вимога щодо укрупнення компаній. В уряді так само розуміють, що приватники, які мають один чи два автобуси, фізично не здатні забезпечити якісний догляд за цими одиницями транспорту. Нерентабельно тримати на 2 автобуси спеціалістів-ремонтників, які техогляд забезпечують, утримувати лікаря, який щоранку перевіряє водіїв перед виходом на лінію. Тому і прийняте рішення сьогодні рухатись до укрупнення підприємств, які здійснюють пасажирські перевезення.
Ми сьогодні бачимо, що нас критикують, але ті ж самі перевізники уже знижують ціни, пропонуючи рейс дешевше, уже вводять єдиний квиток на кілька маршрутів. Один раз заплативши, можна рухатися з пересадкою. Ті речі, про які ми говоримо, вони сьогодні самі вже роблять, хоча і виступають проти цього. Більше того, я знаю, що восени уже деякі перевізники збираються закуповувати великі автобуси і виводити їх на дорогу.
Сергій Одарич, міський голова Черкас
* відповідь на запитання «Прочерку» під час прес-конференції 20 серпня
Коментарі
Хорошая страна Украина, только козлам досталась.
Все затівається,щоб завезти непотріб з Європи.
Якщо нові,то ЗА двома руками.
Прогиб зафиксирован. С Вами свяжутся.
Для кого это возня?
Смешно над кем?
Не порали одарычу на порог указать.
Сколько мы можем терпеть издевательства над Черкащанами?
Сколько будеть бездействовать прокуратура?
Нет ни одного решения по бюджетным деньгам, где бы
не были задействованы приближенные структуры к одарычу.
За такое безмозглое использование средств во времена совдепии
сидел бы давно на нарах.
Стрічка RSS коментарів цього запису