Перше засідання нової Топонімічної комісії (14.11.2013) справило враження «дежавю».
Якщо коротко, то зрозумів, як почувалося наше суспільство у комуністичні часи першої брежнєвської п’ятирічки. «Моральні авторитети», в уособленні ветеранів (із комісії та поза нею), спочатку обережно, а згодом «у запалі» вимагали повернути вулиці, площі і сквери «своєї молодості». Міська влада, в уособленні голови комісії, заступниці та членів секретаріату, прагнула передовсім зберегти чіткість і демократичність процедури.
Історики, як і в радянські часи, розділилися на тих, хто ближче до «генеральної лінії правлячої партії», і тих, хто «політизує питання». До останніх належу, як виявилося, і я. Бо зберегти назву Соборній площі через те, що тут колись стояв собор, що це правильно з туристичного погляду і що це важливо з погляду національних інтересів об’єднання (соборності) всієї України, – це політика! А прив’язувати назву площі Соборної лишень до того, що так вона називалася в часи німецької окупації, – це аж ніяк не політизація...
Що, зрештою, маємо на виході? У ході дискусії виникло три варіанти: залишити назву площі Соборна, перейменувати її на Центральну, перейменувати її на Площу Соборності. Останній варіант підтримала більшість. Сам голосував за перший і третій варіант. От тільки навіщо? Щоб вкотре громада сказала, що «їм нема чого робити»? Прикро. Замість залучення європейських наукових підходів тупцюємо на принципах політичної доцільності та суб’єктивізму. Мовляв, хто що згадає зі свого досвіду та на свій смак...
Нагадую, що історія Черкас налічує понад 700 років історії. А 85% топонімів Черкас стосуються лише 70-річного радянського періоду історії. І ще – якщо вже й виходити із суб’єктивного – то як мені бути зі «своєю молодістю»?!
Сергій Шамара, кандидат історичних наук, громадський діяч, член Топонімічної комісії
* передрук зі сторінки Сергія Шамари у Facebook
реклама
Коментарі
Займаються просто нічим... В той час, коли людям нема за що хліюа купити, коли не виплачуються соціальні допомоги, коли не ремонтуються дороги і вулиці, гроші ідуть ні на що. Я думаю, більшості все одно, як і яка вулиця буде називатися.
Стрічка RSS коментарів цього запису