Учора в селі Білозір’я Черкаського району голова обласної ради Валентина Коваленко намагалася знайти компромісне рішення у питанні вилучення останків німецьких воїнів часів Другої світової війни, які захоронені на території подвір’я місцевої церкви.
Голова зустрілася із настоятелем місцевої Свято-Преображенської церкви Московського патріархату отцем Василієм, Білозірським сільським головою Володимиром Міцуком, директором спеціалізованого підприємства «Пам'ять і слава» Ольгою Бойко, заступником начальника управління культури облдержадміністрації – начальником відділу охорони культурної спадщини, музейної справи та з питань релігій Миколою Суховим, начальником управління планування та архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради, головним архітектором м. Черкаси Віталієм Чорнухою, начальником археологічної інспекції управління культури облдержадміністрації та спеціалістом відділу перепоховань по Центральній Україні Німецької народної Спілки догляду за військовими поховань в Україні Олександром Романенком.
Нагадаємо, що Валентині Коваленко проблему озвучив 18 липня директор Представництва в Україні Німецької народної Спілки догляду за військовими похованнями Ханс-Ульріх Шрадер. За його словами, найбільшим противником ексгумації тіл є місцевий священик.
У той же час, учора отець Василій наголосив, що він жодним чином не противиться цьому і цілком «благословляє справу». Однак зауважив, що, як і раніше, закликає дослухатись думки громади та її активістів, які не згодні на викопування останків солдатів у зв’язку зі страхом руйнування храму.
Ці побоювання і незгоду громади підтвердила й директор спеціалізованого підприємства «Пам’ять і слава» Ольга Бойко, наголосивши, що проблема з самого початку неправильно пояснена людям, а звідси й виникає непорозуміння. Вона також запевнила, що до початку робіт будуть проведені усі необхідні дослідження з тим, щоб жодним чином не зашкодити будівлі та дворищу, а також дотриматися норм чинного законодавства.
– Ми зобов’язуємось залишити після себе принаймні не гірше, ніж є до цього, – наголосила директор та додала, що німецька сторона бере на себе витрати із впорядкування подвір’я після завершення робіт.
Підсумовуючи зустріч, Валентина Коваленко зазначила, що найперше тепер треба зробити всі необхідні дослідження та експертизи, отримати висновки фахівців і, маючи всі офіційні документи, зустрічатись із активом села та пояснювати суть питання.
Вона також застерегла сторони не шукати в цій справі будь-який фінансовий зиск, адже перепоховання останків німецьких солдат здійснюється за кошти пожертв німців та з бюджету їхньої країни відповідно до угоди між урядом Федеративної Республіки Німеччина і урядом України про догляд за могилами загиблих воїнів в обох країнах, тож суворо регулюються прописаним кошторисом.
– Якщо ми сьогодні не дозволимо відкопати останки цих солдатів, нас звинуватять у порушенні цієї міжурядової угоди й зобов’яжуть за власні кошти, з наших власних гаманців, впорядкувати кладовище на території церкви. Де в держави зараз ці кошти? І ще, дуже перепрошую, не хочу нікого цим образити, але виникає риторичне запитання: ми дозволимо поставити пам’ятники загарбникам на території нашої церкви? Як це з моральної сторони? – сказала голова обласної ради.
Вона також звернулася до відповідних інстанцій з тим, щоб якнайшвидше відбулися усі необхідні експертні оцінки, зроблені висновки й надані відповідні дозволи, інформують у відділі інформаційного забезпечення та взаємодії із засобами масової інформації Черкаської облради.
Коментарі
Потому, что немцы любят порядок и уважают своих людей. Когда хоронят погибших фиксируют место даже малейшего захоронения. С десяток лет назад так же в софиевском парке в Умани были вывезены и перезахоронены останки немцев.
А у нас - братские могилы с надписью "неизвестный солдат" и то в лучшем случае.
А шо вы хотели... ГОЛОВА !!!!!!!!!!!!
Стрічка RSS коментарів цього запису