Відповідальність за збереження й застосування пін-коду несе тільки власник пластикової картки. Якщо він «повівся» на пропозиції шахрая і власноруч посприяв переведенню коштів на чужий рахунок, то відомості про власника цього рахунку отримати не зможе. Про це під час прес-конференції в Черкасах розповів головний спеціаліст з внутрішньої безпеки «ПриватБанку» Олександр Котович.

Утім, банк за кожним фактом обов’язково проводить перевірку й сприяє розслідуванню правоохоронних органів. Тому, якщо людина, борони Боже, стала жертвою шахраїв, потрібно зателефонувати в «ПриватБанк» за мобільним номером 3700 (дзвінки безкоштовні), щоб заблокувати свою картку, після чого – в поліцію за номером 102.

– Найпоширеніший спосіб шахрайства – найпростіший. Людина знаходить в Інтернеті оголошення про продаж якогось товару (наприклад, дитячого візочка чи весільної сукні), телефонує за вказаним номером. «Продавець» просить перекинути кошти на вказану картку. Людина це робить, після чого залишається і без грошей, і без товару. Телефон «продавця» більше не відповідає, – розповів Олександр Валентинович.

Практикується і зворотній спосіб – якщо людина намагається щось через Інтернет продати (або збирає благодійні кошти для армії або для лікування). Шахрай запитує номер її картки. Потім, за якийсь час, телефонує й каже, що чомусь ніяк не може перевести кошти. Питає: «А ви не могли б підійти до банкомату?» Людина підходить до банкомату, й шахрай починає керувати: натисніть такі й такі клавіші, продиктуйте пароль, назвіть свій пін-код... У результаті з карти людини зникають усі кошти.

– Крім шахрая, тут є вина й клієнта банку, адже його багато разів попереджали, що повідомляти пін-код не можна нікому, навіть працівникам банку, – наголосив Олександр Котович.

Розуміючи, що про необхідність збереження пін-коду добре ознайомлені більшість власників карток, шахраї іноді чинять по-іншому: обманним шляхом дізнаються термін дії карти та так званий CVV-код (останні три цифри семизначного числа поряд з місцем для підпису на звороті картки). Цього достатньо для того, щоб здійснити оплату з картки товару на будь-яку суму.

– Тут важливо пам’ятати, що для переводу грошей на карту достатньо тільки номеру карти, – наголосила під час прес-конференції керівник регіонального прес-офісу «ПриватБанку» Черкаської області Наталія Макаренко. – Не треба говорити більше ніякої інформації – ні термін дії, ні CVV-код. Тому що, маючи ці дані, шахраї можуть здійснювати інтернет-оплати без вашого відома.

Наступний вид шахрайства – це здійснення телефонного дзвінка клієнтові банку від імені працівників банку. Питають, наприклад, чи хоче клієнт підняти кредитний ліміт. Або повідомляють, що «у зв’язку з військовими діями» необхідно оновити інформацію про клієнтів. Далі у толерантній бесіді відбувається психологічне обплутування людини, в результаті чого вона повідомляє і номер карти, і пін-код, і паролі («дівоче прізвище матері»), й іншу інформацію.

– Пам’ятайте: працівники банку можуть вам телефонувати, але лише для того, щоб запропонувати якусь нову послугу, про щось поінформувати, а не дізнаватися якісь дані про вас, – наголосила Наталія Макаренко.

Також шахраї практикують застосування фальшивих сайтів. Людина отримує лист із повідомленням, наприклад, про виграш автомобіля й посиланням на «сайт ПриватБанку», де людина має «оплатити податок – 1% вартості автомобіля». Сайт може бути схожим на справжній, але існує тільки для того, щоб дізнатися секретну інформацію клієнта, яку той сам же і вводить. (Іноді, правда, роблять простіше: просять перевести «податок» на справжню карту банка, але карту приватної особи – шахрая.)

Крадуть інформацію й при заході на офіційний сайт банку – «Приват 24». Для цього застосовують комп’ютерні віруси-трояни.

– Тож необхідно, щоб на вашому комп’ютері стояла належна антивірусна програма! – наголосив Олександр Котович. – Потрапляючи на комп’ютер, вірус зчитує всі ваші дані й передає інформацію тому, хто його відправив. Таким чином шахрай дізнається і номери карт, і паролі, й інші необхідні реквізити.

Запідозривши будь-який із цих видів шахрайства, клієнту варто негайно зателефонувати 3700 і заблокувати свої карти.

Іноді шахраї крадуть гроші людини, заволодівши її сім-карткою. Спочатку кілька разів телефонують із різних номерів («помиляються номером»), потім кладуть людині невелику суму на рахунок, після чого звертаються до мобільного оператора із скаргою на те, що загубили сім-карту. Оператор запитує, з яких телефонів дзвонили на втрачену сім-карту (ці номери у шахрая є, бо дзвонив він сам), коли останній раз поповнювали рахунок (ця інформація також у нього є). Відповівши на ці запитання, шахрай отримує від оператора дублікат сім-карти. Натомість, сім-карта справжнього клієнта перестає працювати. Поки людина з’ясовує, в чому річ, шахрай, застосовуючи його телефонний номер, обкрадає пов’язану з цим номером банківську картку.

– Тому в разі, коли вам телефонують невідомі особи або відбувається поповнення телефону, яке ви не робили, одразу звертайте на це увагу! А як тільки на вашому телефоні зник зв’язок, негайно телефонуйте на 3700 і блокуйте карти! – радить Олександр Котович.

Існують й інші – технічні засоби викрадання коштів: злочинці накладають спеціальні пристрої на приймачі карт та клавіатуру банкоматів (таким чином зчитують інформацію з карт і отримують пін-коди), псують пристрій для видачі банкнот, щоб перехоплювати банкноти тощо.

– У цих випадках за зверненням клієнтів проводиться службове розслідування, і якщо вини клієнта немає, то банк гасить збиток клієнтові у повному обсязі. Розпочинаються кримінальні провадження, злочинців шукають, – зазначив пан Котович. – Тим клієнтам, які допомагають у виявленні злочинних пристроїв, виплачується грошова премія.

Відео спроби шахрайського заволодіння коштами клієнта

реклама

Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
0 #2 Іван Шиятий 15.12.2015 12:40
Дійсно на самому ділі так і єсть
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+1 #1 Dirty Harry 14.12.2015 18:32
Оце таг-таг.....
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100