«Пакетна» тарифна модель на сьогодні дуже популярна у світі. Абоненти «Київстар» отримуватимуть все більше, а сплачуватимуть – менше.
За словами директора з маркетингу компанії «Київстар» Тараса Пархоменка, така модель дозволяє купувати потрібну абонентові кількість об’єму телеком-послуг, серед яких не лише голосові послуги, а й інтернет та мультимедіа. Також «пакет» дає можливість прогнозувати свій рахунок у кінці місяця. Плата залежить від обраного «набору послуг», а його вибір – від активності їх використання абонентом. За даними «Київстару», на сьогодні запити споживачів зростають і вони хочуть отримувати усе більше хвилин на розмови та мегабайтів інтернету.
– 8 % наших абонентів використовують смартфони. Пристрій дозволяє людині використовувати все більше і більше послуг. Сьогодні вже існують скайп, соціальні мережі, різноманітні інтернет-сервіси… Люди хочуть користуватись цими послугами на своєму телефоні. Зокрема, абоненти стабільно переглядають електронну пошту в такий спосіб, – зазначив Тарас Пархоменко.
В Україні прикладами такого «пакетного» тарифоутворення можна вважати пропозиції на послуги фіксованого інтернет- чи кабельного телебачення. Ми розуміємо, що за певну абонентську плату на місяць можемо отримати або безлімітний інтернет з певною швидкістю, або визначену кількість цікавих для нас телеканалів.
Коли мобільний зв'язок лише з’являвся в Україні доступними послугами були «голос» та СМС, – абоненти сплачували за «одиницю» спожитої послуги: 1 хвилину чи 1 СМС. Споживач орієнтувався, скільки хвилин триває дзвінок, і розумів, скільки такий дзвінок йому коштує. Працювало правило: більший об’єм послуг спожив – більший рахунок до сплати отримав в кінці місяця. Така модель існувала десь до 2005 року.
Далі на ринку телекомунікацій відбувались зміни – абонентів ставало більше і вже вони «диктували» свої правила гри: телеком-компанії боролись за клієнта, в результаті чого він отримував все більше і більше, а сплачував все менше і менше. Останні 5-7 років модель «0 в мережі» була вагомою на ринку.
– Ця модель перевернула багато в чому сприйняття абонентів, як користуватись мобільним зв’язком. Люди майже не контролювали кількість хвилин, а лише рахунок. Ця модель дозволила абонентам втричі збільшити кількість хвилин, які вони споживають за місяць. У ній була відсутня вартість за хвилину при дзвінках в мережі. Абоненти сприймали такий сервіс як безлімітний, – розповів Тарас Пархоменко.
З 2011 року з розвитком ринку телекомунікаційних послуг телеком-оператори почали активніше запроваджувати «пакетні послуги» за фіксовану оплату – щоденну, щотижневу, щомісячну. Така модель передбачає вартість пакету з декількох послуг (в середньому їх близько 10).
До слова, таке «пакетне ціноутворення» дає можливість споживачу зрозуміти, скільки коштуватиме послуга, яким буде рахунок за місяць, який набір послуг він отримає за певну суму.
– Зміна тарифних моделей так само важлива, як і зміна технологій, – переконаний Тарас Пархоменко. – Ми це робимо для того, щоб наші абоненти швидше адаптувалися до світу цифрових технологій, адже мобільний телефон на сьогодні – це і комп’ютер, що має багато можливостей. Ми пропонуємо використовувати пакетні послуги, щоб отримувати більше, адже криза навчила людей бути більш заощадливими.
Статистика оператора демонструє, що лише 15% абонентів, які спробували «пакетну» модель, вирішили повернутись до старого тарифного плану (в якому зазвичай сплачували за одиницю споживання).
– Якщо у вас є пакет «Єдина країна» і ви вже отримуєте 50 хвилин в мережі і 30 хвилин на інші мережі за досить низькою ціною, ви можете купити за 1 гривню на 1 день необмежений інтернет. У результаті ви сконструюєте ту модель «пакету послуг», яка особисто для вас буде зручною у користуванні та зрозумілою по ціні, – прокоментував Тарас Пархоменко.
За словами Тараса Пархоменка, конкуренція стимулює компанії давати більше абоненту за ті ж кошти. Останні дослідження в Україні показали, що на зв'язок в середньому ми витрачаємо приблизно 40 гривень на місяць. Однак якщо середня вартість хвилини у 2007 році становила 30 копійок, то зараз вона вже 9 копійок. Україна сьогодні друга у світі за рівнем споживання телеком-послуг. На першому місці США: на одного споживача там припадає близько 800 хвилин, на кожного українця – близько 400. Також дослідження показали, що для сучасного українця послуги зв’язку надзвичайно важливі і посідають друге місце після продуктів харчування. Певне тому за співвідношенням кількості послуг зв'язку до щомісячної суми витрат абонента на сьогодні Україна є світовим лідером – адже вітчизняні абоненти, в порівнянні з абонентами інших світових операторів, отримують найбільші об’єми послуг, сплачуючи за такий «мобільний кошик» найменше.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису