У автобусах, що їхали до річпорту, була тиснява. Поки прибували люди, ректор ЧНУ Анатолій Кузьмінський фотографувався на фоні молоді. Із залу очікування постійно виносили білі кульки, зв’язані докупи дивним чином, і передавали дітям. Дехто побачив у переплетінні цих кульок образ чайки. Щойно заасфальтована площа перед будівлею річпорту смерділа смолою. Дітки, одягнуті у форму моряків, шукали поглядом теплоходи на Дніпрі. Вся владна верхівка завмерла в очікуванні. Так учора, 19 вересня, відкривали в Черкасах річпорт.
Ні, не так. Все почалося зранку, коли хтось дав команду готуватися до зустрічі Президента з неба. Як пише черкаський блогер Дніпрович, «на 9 годину ранку зігнали бюджетних працівників. Всі очікували. Не прилетів вертоліт... Надійшла інформація, що буде після 12:00. Цілий день перед тим робили вертолітний майданчик по вул. Козацькій… До дванадцятої години гавань річпорту була заповнена всім, що може хоч якось плавати. А також було занесено пару ящиків хорошого молдавського вина в приміщення вокзалу… Пізніше люди дізнались, що і Азарова не буде, а буде Колесніков і їхати він буде автом з Канева, а не летіти…»
І навіть не так слід було б починати… Адже річпорт вже спробували відкрити у серпні, презентувавши громадськості реконструйовану площу самого вокзалу. Та дверей будівлі тоді не відчинили. Як пізніше пояснював голова Черкаської облдержадміністрації Сергій Тулуб, об’єкт, в принципі, був готовий і до відкриття на День незалежності. Але київська фірма виготовила браковані баляси (виточені фігурні стовпчики поручнів балкона, сходів і т. ін.). Але після цього будівлю не відкрили і «через тиждень», як обіцяв Сергій Тулуб. Ніхто вже і не згадував, що на початку цього року влада планувала відкрити річпорт 1 травня...
І ось настав день відкриття. Віце-прем’єр-міністр - міністр інфраструктури Борис Колесніков приїхав до черкаського річкового порту просто з Канівщини, де він відкривав туристичний центр «Авто-Ріка» та гелікоптерний майданчик. Борис Колесніков, Сергій Тулуб та Валерій Черняк взяли від черкащанок букети гвоздик і поспіхом поклали їх до пам’ятника «На честь героїчного подвигу моряків Дніпровського загону Пінської військової флотилії, які захищали Черкаський плацдарм у 1941 році».
Одразу всі пішли на таку собі імпровізовану сцену, де Сергій Тулуб виголосив коротке привітання з нагоди відкриття річпорту і пожартував, що до реконструкції в річпорту навіть рибка не ловилася. А тоді та ж трійка (Тулуб-Колесніков-Черняк) перерізали стрічку (звичайно, синього кольору) перед входом у будівлю. Тут вже настала черга Колеснікова жартувати. І він зазначив, що зі стрічок, які розрізає Сергій Тулуб на відкритті нових об’єктів, губернатор вже може робити собі гобелен.
Та найкраще пожартував з Колеснікова, Тулуба та інших хтось зі свити губернатора. Справа в тому, що коли усі гості зайшли всередину будівлі, то чомусь одразу повернули наліво – у бар. Сергій Тулуб впевнено взявся за ручку дверей, однак вони не піддалися. Всі гучно засміялися, навіть Сергій Борисович.
Та потім, очевидно, уявивши цю ситуацію збоку, губернатор різко спохмурнів і почав шукати поглядом помічників.
– Що ж це таке? Чому закрито? – здивовано запитував він у натовпу.
Хтось побіг шукати ключ, а Колеснікову з компанією довелося слухати екскурсію про Черкащину.
А в цей час надворі правив службу митрополит Черкаський і Канівський Софроній. Опісля він зайшов зі священниками до середини будівлі, щоб освятити її. У цей час віце-премєр-міністр з губернатором та іншими пішли вглиб будівлі. Звичайно, вони хотіли йти попереду…
Після огляду річпорту Борис Колесніков подякував обласній і міській владі за відновлення річкового вокзалу, однак зазначив, що є ще над чим працювати.
Коли гості пішли, про те, кому насправді треба дякувати за реконструкцію річпорту, журналістам розповів перший заступник голови Черкаської обласної ради Анатолій Рибак.
– Зробивши договір пожертви, приватна фірма передала цю будівлю до комунальної власності обласної ради. Коли ми взяли цей об’єкт, його балансова вартість складала 2,8 млн грн. Щодо реконструкції, то тут не було вкладено жодної бюджетної копійки. Тут вкладено в межах 3,5 млн грн. спонсорських коштів. Тепер БТІ обмірятиме будівлю, бо тут же перепланування було. Нам тепер видадуть відповідний технічний паспорт. Балансова вартість об’єкту складе 6,3 млн грн. І це вже власність обласної ради.
– Хто виступав генеральним підрядником на роботах?
– Черкаська фірма… Забув назву, але керівник фірми Олександр Косогриз. У цій фірма працюють люди, що розуміються на цій справі. Зроблено так, як ми хотіли, і як розроблена проектно-кошторисна документація. Чому затягнулася реконструкція? Коли підійшли до покрівлі, а вона двадцять років текла, тому довелося проводити багато робіт. Тобто були виконані покрівельні і оздоблювальні роботи, замінена вся сантехніка.
– А коли ж функціонуватиме будівля?
– Вона вже функціонує!
– Вже сьогодні можна попливти на теплоході?
– З Канева до Черкас відійшов теплохід. Також тут можна буде побачити прогулянкові теплоходи, що покатають ветеранів, дітей…
– А скільки теплоходів і ракет на балансі?
– Рішенням сесії обласної ради було створене комунальне підприємство «Черкаський річковий вокзал». Це підприємство і займатиметься справами, пов’язаними з організацією як туристичних маршрутів, так і тих маршрутів, про які казав Сергій Борисович: Канів-Черкаси-Чигирин! Будемо сподіватися, що в майбутньому працюватимуть маршрути, які колись працювали. По плавзасобах: Ми їх сьогодні замовляємо і орендуємо. У нас власних плавзасобів немає.
– А скільки плануєте орендувати?
– Скільки вистачить сил і грошей.
– Тобто ще не укладені договори оренди?
– У нас же з вами через місяць буї позабирають з Дніпра, бо закінчиться навігаційний сезон... Але те, що з квітня річпорт працюватиме по повній програмі, то тут у мене сумнівів немає.
– Тобто запрацює річпорт аж з квітня?
– Він і зараз працює! Але зараз будуть прогулянкові теплоходи, такі… туристичного характеру. Маршрутні навряд чи будуть… У жовтні місяці ж сезон закінчується…
– А скільки коштуватиме прогулянка з Черкас до Канева?
– Гроші люблять тишу. Ми підрахуємо і вартість оренди і тому подібне. Я переконаний, що квиток буде доступним…
реклама
Коментарі
днепр - мелеет,
судоходные русла - сто лет не чистились,
личного состава - нет,
плавстредств - нет,
техобслуживания - нет,
инфраструктуры - нет
да вообще ничего нет, зато вокзал - есть! ура товарищи.
если бы тулуб хотел чтото сделать для черкащан - хорошо было бы начать с дорог. проехать по городу/району/области давно невозможно. приезжают друзья-родственники так просто стыдно перед ними!
тулубу не понравилось что здание это часники выкупили и решили после реставрации и казино там открыть и веселуху всякую. и всем назло тулуб заставил выкупленное здание отремонитровать за деньги этих самых предпринимателе й, да еще и передать назад, на балан облрады. браво! преподал урок бизнесменам. только нам то что ?
Лучєзарной звєздой тьі стоішь нада мной
Мьі пастроім с табой город нашей мечтьі
В целом мире есть один только тьі !
***о-о-о "Прочерк" не печатает коменты, отражающие действительност ь!?
Молодець, номерний - гарні смайлики підібрав - з висунутим ...............язичком Ти - справді професійна***
ОДА моніторить каменти
Стрічка RSS коментарів цього запису