На початку 2025 року Державна служба зайнятості оновила деякі механізми надання послуг. Запрацювали нові експериментальні проєкти з навчання. Про це повідомила під час брифінгу заступниця директора Черкаського обласного центру зайнятості Марина Сорокіна.
Зміни торкнулися, зокрема, програми компенсації роботодавцям за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю.
– Раніше роботодавці, які працевлаштовували осіб з інвалідністю 1-ї та 2-ї груп, могли спершу самостійно придбати необхідне обладнання, а згодом звернутися до служби зайнятості для компенсації витрат на облаштування робочих місць.
Тепер така компенсація передбачена не лише у разі працевлаштування осіб з інвалідністю, а й для роботодавців, чиї працівники – ветерани з інвалідністю 1-ї або 2-ї групи – повертаються до виконання своїх обов’язків після служби. Тобто зміни охоплюють не лише нові робочі місця, а й відновлення вже наявних, – пояснила Марина Сорокіна.
Також компенсацію тепер можуть отримати не лише роботодавці, які облаштовують робочі місця для найманих працівників, а й фізичні особи-підприємці з інвалідністю 1-ї або 2-ї груп, якщо планують обладнати власне робоче місце.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Безбар'єрність як шлях до інклюзивного суспільства: виклики та досягнення Черкащини
Терміни звернення роботодавців до служби зайнятості за компенсацією були подовжені.
– Раніше роботодавець мав 90 днів після облаштування робочого місця, щоб подати документи до служби зайнятості для отримання компенсації. Тепер цей термін збільшили вдвічі – до 180 днів, – сказала фахівчиня.
Експериментальний урядовий проєкт дозволяє жінкам опанувати одну з 31 професій, у яких традиційно переважали чоловіки. Сьогодні 8 жінок навчаються за професією «Верстальник деревообробних верстатів» на замовлення черкаського роботодавця.
– Сьогодні спостерігається нестача робітничих кадрів, особливо за так званими «чоловічими» професіями – слюсарів, водіїв, токарів, електрогазозварників. Жінок навчають на базі закладів освіти, зокрема, центрів професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Оплачує навчання Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Черкащині триває розвиток реабілітаційної інфраструктури
Марина Сорокіна згадала й інші програми, які фінансуються за кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Це навчання осіб, які мають статус зареєстрованих безробітних, а також тих, хто не перебуває на обліку в службі зайнятості.
– Можна отримати і робітничу професію, і вищу освіту. Сума, яка компенсується за рахунок коштів Фонду – 30 280 гривень (10 прожиткових мінімумів для працездатних громадян).
Діє програма «Експериментальний проєкт професійного навчання для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни», стартувала вона наприкінці позаминулого року. На Черкащині вже є 50 випадків навчання учасників бойових дій, ветеранів.
– Навчаються в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Загалом їх в Україні 8. Навчання відбувається за робітничими професіями, можна пройти курси цільового призначення. Наші слухачі пройшли курси: «Керувальник агродронів», «Комп'ютеризація в бухгалтерському обліку», «Школа підприємця від А до Я». Отримують професійну освіту за професіями: електрогазозварник, кухар, токар. Зараз у нас, наприклад, отримує професію слюсара-сантехніка в Одеському центрі професійно-технічної освіти учасник бойових дій з Чигирина. Ми допомогли йому знайти роботодавця, оскільки є деякі професії, які вимагають проходження попереднього медичного огляду, допомогли ветерану зорієнтуватися, яка професія підходить йому за станом здоров'я. Він обрав індивідуальну форму навчання.
Навчатися можна за тією формою, яку обере студент: дистанційною, очною, індивідуальною. Марина Сорокіна повідомила журналістці «Прочерку», що військові вже зараз можуть працевлаштовуватися за спеціальністю, якщо їм це дозволяє служба.
Банки залишаються консервативними у кредитуванні ветеранських бізнесів, тому ветеранам доводиться шукати грантові програми для запуску стартапів.
«Є ситуація, коли у людини був бізнес до вторгнення. Вона пішла на війну, бізнес вижив, і вона хоче отримати фінансування на розширення бізнесу. А за параметрами комплаєнсу та фінансового моніторингу заявка не проходить, тому що бізнес наче не працює», – розповів заступник начальника управління міжнародного співробітництва банку «Глобус» Максим Кузьменко під час круглого столу « Чи готові банки обслуговувати ветеранів війни? », проведеного «Фінансовим клубом».
Є організації в світі, які опікуються цими питаннями, але вони не хочуть йти в Україну, поки триває війна.
«Коли я був з хлопцями в третій десь під Роботиним, одне з питань, які ми обговорювали, було – власний бізнес. Один хоче відкрити свою кав'ярню, інший хоче відкрити свій тату-салон. У людини є розуміння, як це зробити, і є досвід. Але це все один старт. А отримати фінансування на стартап у банку майже нереально», – каже Максим Кузьменко, який також є ветераном.
Подібними проєктами опікується Український ветеранський фонд, є певні грантові організації.
«Це також і питання фінансової обізнаності – далеко не всі знають про таку організацію. Та й ресурсний ліміт цих організацій надзвичайно малий у порівнянні з запитом людей», – констатував Максим Кузьменко
До речі, у новому дослідженні Work.ua помітно, що військовослужбовці — серед десятки найзатребуваніших професій в Україні.
У березні ринок праці продовжував розвиватися під впливом, з одного боку, реалій повномасштабної війни, і з другого — сезонних чинників. Перше позначилося на тому, що другий місяць поспіль серед десятки найзатребуваніших посад бачимо військовослужбовців. Також фіксуємо, що кількість вакансій, де роботодавці готові віддавати перевагу ветеранам, зросла на 12%.
Але поряд з тим, на специфіку вакансій впливають сезонні чинники. У березні з пошуком працівників пожвавилися представники готельно-ресторанного бізнесу. Тож зросла кількість пропозицій роботи для покоївок, офіціантів, адміністраторів готелю.
У Work.ua також проаналізували, компанії з яких галузей розміщують найбільше вакансій. Серед лідерів:
«Роздрібна торгівля» — 14 956 пропозицій роботи, +3% до лютого;
«Сили оборони» — 8 794, +2%;
«Гуртова торгівля, дистрибуція, імпорт, експорт» — 8 293, -4%;
«Готельно-ресторанний бізнес» — 7 623, +12%;
«Медицина, охорона здоров’я, аптеки» — 5 940, +1%.
Водночас серед десятки найзатребуваніших професій — тобто тих, для яких на ринку праці пропонується найбільше вакансій — зʼявилася посада військовослужбовця. Тож тепер десятка найпопулярніших вакансій має такий вигляд:
● продавець-консультант — 8 020 вакансій;
● менеджер з продажу — 5 675;
● водій — 4 058;
● вантажник — 2 799;
● касир — 2 760;
● кухар — 2 746;
● бухгалтер — 2 416;
● менеджер по роботі з клієнтами — 1 886;
● комірник — 1 863;
● бармен / бариста — 1 783;
● військовослужбовець — 1 697.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як ветерани працевлаштовуються та відкривають власний бізнес на Черкащині
Юлія Капуш
реклама