На масове різдвяне дійство, яке відбулося в Черкасах у неділю, 15 січня, до нас завітав Глава УГКЦ Патріарх Святослав (Шевчук). Черкащани мали можливість побувати на Божественній Літургії за участі Блаженнійшого Святослава у Черкаському храмі Покрови Пресвятої Богородиці Української греко-католицької церкви, а також відвідати другий фестиваль «Різдвяна коляда», що проходив у черкаському драмтеатрі.
Нагадаємо, що
торік у Черкасах пройшла перша «коляда», аншлаг якої зробив різдвяний фестиваль у нашому місті щорічним. Як і торік, учасниками фестивалю були музичні колективи міста й області, а також гості зі Львова. Останніх на фестиваль запросив головний організатор заходу – черкаський настоятель греко-католицької церкви отець Юліан.
Суттєвою відмінністю від минулорічного фестивалю було те, що глядачі приходили на фестиваль не «просто так», а за запрошеннями. До цього нововведення організаторів заходу спонукала минулорічна штовханина: тоді зал обласної філармонії, де проходила «коляда», просто фізично не міг вмістити всіх охочих.
Цього року, щоб отримати запрошення, потрібно було зателефонувати у міське управління культури. На одну особу видавалося два запрошення. У прес-службі мерії кажуть, що запрошення розібрали за три години після оголошення в ЗМІ. Охочих почути і побачити коляду було багато і цього разу. Тож декому в залі у проходах між рядами доставляли стільці. А деякі черкащани так і залишилися за дверима драмтеатру. Для них на дворі виставили екран і розпочали транслювати виступи прямо з театральної сцени.
– Я бачив очі тих людей, які ідуть сюди. Мене дві старші жінки зупинили і кажуть: «Допоможіть нам потрапити сюди! У вас немає зайвого квиточка?» А я кажу: «Та ви знаєте, мене без білету пускають». А вони кажуть: «Ну це вас, а нас поки що не пускають». Тож мені б хотілося, щоб усі разом колядували і разом святкували Різдво, – зазначив у виступі Глава УГКЦ Патріарх Святослав (Шевчук).
Цікаво, що львівських гостей блаженнійший Святослав назвав «боржниками»…
– Звідки коляда прийшла до Львова? Звідси! Бо ідейним джерелом зародження і вертепу, і коляди була Києво-Могилянська академія. Тому коляда тут народилася, але через ті чи інші історичні обставини цю традицію тут вбили. І ми сьогодні повертаємо назад, додому, ту традицію, яка тут зародилася. Тому присутність Львова – це є присутність боржника, який повертає скарб.
Колишній міський голова Черкас Анатолій Волошин не проминув нагоди засвітитися біля Патріарха Святослава
Отже, колядувати до Черкас приїхали львівський театр «Юна Мета» і львівський дитячо-юнацький хор «Надія» храму Святих Ольги та Єлизавети. Однак черкаські колективи показали, що готуються до коляди не гірше за львів’ян.
Насамкінець отець Юліан подякував гостям і організаторам.
– Дякую також команді Сергія Одарича. За підтримки його команди і відбувся цей фестиваль. Перепрошую, якщо комусь не вистачило запрошень. Зізнаюся, що навіть мені вони дали половину білетів, що я просив… – зазначив отець Юліан. – До речі, а чи є Сергій Олегович тут? Немає. Бачте, навіть коли всі відпочивають, він працює. Насправді від нього йшла підтримка цієї ініціативи.
Цього року коляда знову зібрала в Черкасах повний зал. На фото в центрі – дружина міського голови Черкас Анжела Одарича. Сергій Одарич через зайнятість не зміг прийти на свято
Фото: Сергій Ридванецький
В особливий спосіб організатор фестивалю отець Юліан подякував директору драмтеатру Володимиру Осипову. Зважаючи на те, що на початку січня йому виповнилося 60 років, отець Юліан подарував йому ікону Святого Миколая.
З драмтеатру коляда перемістилася на вулицю, де і продовжилася. Там усіх частували гарячим вином та пряниками.
Фото: Олександр Костирко