– Війна триває. Забути про неї неможливо, повністю не абстрагуєшся. Але через спорт відбувається не лише фізична, а й ментальна реабілітація, – сказав ветеран російсько-української війни Ярослав Платмір під час перерви між вправами на центральному стадіоні Черкас.
Після служби Ярослав намагається приділяти більше уваги сім’ї та бути поруч із рідними. Водночас він продовжує активно займатися спортом – найбільше захоплюється штовханням ядра, яке стало для нього улюбленою дисципліною.
Серед здобутків Ярослава – дві золоті медалі на «Іграх нескорених» у номінаціях штовхання ядра сидячи та метання диска сидячи, а також перше місце у штовханні ядра стоячи на Відкритому чемпіонаті Черкаської області та обласній Спартакіаді «Повір у себе» з легкої атлетики серед осіб з інвалідністю.
У Черкасах презентували Чемпіонат області з адаптивних видів спорту серед ветеранів, який стартує в серпні. Фінал заплановано на осінь. Ветерани, їхні сім'ї, сім'ї загиблих та зниклих безвісти захисників змагатимуться у семи видах спорту: це й стрільба з лука, гирьовий спорт, штовхання ядра, веслування на тренажері, волейбол сидячи.
Ми поспілкувалися з колишніми військовими, які відновлюються завдяки спорту. Вони розповіли, як повернулися до фізичної активності після поранень, чому вирішили спробувати себе у змаганнях і що саме спорт змінює у їхньому житті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вадим Мазніченко про поїздку на змагання, плани на майбутнє та власну автосправу (відео)
Амбасадорами на Чемпіонаті стали ветерани, учасники міжнародних змагань Вадим Мазніченко, Євгеній Дорошко, Артем Лукашук і Сергій Галайда. Вони відвідають громади Черкащини, де проводитимуть майстер-класи та знайомитимуть місцевих жителів з адаптивним спортом.
Вадим Мазніченко розпочав свій спортивний шлях у 2016 році, після поранення. До цього, у 2014-му, був мобілізований на службу. Зокрема, він став першим медалістом України на Іграх Нескорених у штовханні ядра.
– Я сам із маленького села. Повернувся туди після марафону – вже з біговим протезом. І зрозумів: умов для занять адаптивним спортом там просто не було. Тому приїхав до Черкас і саме тут почав займатися. Підтримка ветеранів у спорті – надзвичайно важлива, – поділився своєю історією захисник.
Під час презентації Чемпіонату Вадим Мазніченко демонстрував усім охочим основи стрільби з лука. Серед тих, хто вирішив спробувати себе в новому виді спорту, був і ветеран Сергій Романовський, який приїхав із села Багачеве.
– Мені важливо на власному прикладі показати хлопцям, що життя не закінчується. Якщо я, з усіма своїми обмеженнями, можу чимось займатись – отже, і вони можуть. Раніше більше захоплювався футболом, волейболом, та тепер із цікавістю пробую нове, – наголосив Сергій.
На захист країни він став у 2022 році. Служив на Донеччині та Луганщині, зокрема в районі Серебрянських лісів. У 2023-му під час бойових дій зазнав важкого поранення й втратив обидві ноги. У найскладніші моменти поруч були рідні.
– Важливо, щоб людина після поранення не сприймала це як кінець. Адаптивний спорт допомагає відчути: «Я здатен жити далі, діяти, розвиватися». Багато хто, ніколи раніше не займаючись спортом, відкриває для себе нові можливості й дивується: «Невже я і це можу?», – сказав Сергій Романовський.
На початку літа спільно з міською владою Черкас, МСК «Дніпро» та фондом «МХП-Громаді» був проведений ветеранський спортивний фестиваль «Бійці духу». Нинішня подія є його продовженням.
Чемпіонат проходитиме в межах програми підтримки військових та ветеранів «МХП Поруч».
– Ми всі сьогодні говоримо про війну, про донати, про допомогу. Але водночас не маємо права забувати подвиг тих, кого вже немає з нами. Те, що ми робимо зараз, – про живих. Про людей, які мають важкі душевні й фізичні травми, і які потребують особливої уваги. Я впевнений, що представники громад, присутні тут, уже долучилися й долучатимуться ще активніше до подібних ініціатив.
Для нас, як для бізнесу, де люди завжди були головною цінністю, це важливо. Наш головний актив – люди. Так було до війни, так є і тепер – ще більшою мірою, – зазначив керівник Центрального Хабу МХП Олександр Воскобойнік.
Радник міського голови Умані з військових питань, голова громадської організації «Незламні дух воїна», ветеран Віктор Вдовиченко також був присутній на заході. Разом із ним приїхав Олександр Запорожець, який планує взяти участь у змаганнях. Уманчанин переконаний: ветеранський спорт допомагає оцінити власні можливості.
– Я вже брав участь у кількох змаганнях по Україні. Це великий досвід. Ти бачиш хлопців без рук і ніг, але в їхніх очах палає величезне прагнення розвиватися. Це надихає особисто мене не опускати руки, продовжувати жити й прагнути жити краще. Водночас це здорова конкуренція, яка підштовхує рухатися вперед і не стояти на місці. Незабаром разом із командою поїдемо на «Ігри нескорених» у Кам’янське, – сказав Олександр Запорожець.
Директор МСК «Дніпро» Юрій Гончаров пояснив представникам громад, як проходитимуть змагання. Він додав, що на базі спортивного клубу займається близько 80 ветеранів війни та людей з інвалідністю.
– У нашому клубі представлені різні адаптивні види спорту: волейбол сидячи, ампфутбол, стрільба з лука, настільний теніс, кросфіт. Зараз впроваджуємо й нові напрями. Найбільше згуртовують командні види спорту.
Маємо чималий досвід участі в змаганнях і тренуваннях. Сьогодні є можливість забезпечити ветеранів під час поїздок: проживання, харчування, екіпірування – усе це покривається. Активно співпрацюємо з благодійними фондами, беремо участь у грантових програмах. Будемо з вами цим ділитися надалі, – звернувся Юрій Гончаров до присутніх.
Насамкінець директор спортивного клубу анонсував відкриття медичного центру вторинної реабілітації. У його структурі передбачені фізична терапія, кінезіотерапія, зал лікувальної фізкультури, кардіозона, а також тренажерний зал, який наразі облаштовується. Цьогоріч планують створити готель для тимчасового проживання, аби ветерани з різних громад Черкащини мали змогу приїздити на кілька тижнів для відновлення, навіть якщо не є постійними учасниками клубу. Вже залучено фахівців: тут працюють троє реабілітологів і спортивний лікар.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Як ветерани працевлаштовуються та відкривають власний бізнес на Черкащині
На Черкащині триває розвиток реабілітаційної інфраструктури
Юлія Капуш
реклама