Реабілітація військових, оборона неба, попри все, перемога черкащан на Олімпіаді-2024, забудова Замкового узвозу в Черкасах, з’ясування меж обласного центру, зрив обласної сесії... Далеко не все, чим запам’ятався цей рік на Черкащині. Ми можемо ще згадувати і те, що Черкащина цьогоріч здивувала великою кількістю прокурорів з інвалідністю.
У цілому ж Черкащина цьогоріч проводила тендери на відбудову, облаштовуючи те, що було зруйноване внаслідок потраплянь. А їх, до речі, за сервісом статистики повітряних тривог, з 1 січня по 26 грудня було 888. При цьому у годинах ця цифра становить 1324…
Були моменти, коли кількість БПЛ, здавалося б, зашкалювала. Так, наприкінці листопада однієї доби в межах нашої Черкащини було знищено 17 БпЛА противника.
А 22 листопада ворог тероризував Черкащину з ранку і аж до вечора.
Також 9 годин поспіль Черкащина була на тривозі 23 грудня.
На жаль, мали місце і влучання. Зокрема, в Черкасах, також на Золотоніщині, на Звенигородщині…
Так, 23 серпня відбулось падіння ракети на відкриту територію в межах обласного центру. Унаслідок цього зайнялась деревина, що там зберігалась. Пожежу оперативно ліквідовано. Уламками пошкоджено сусідні споруди приватних підприємств, вікна в магазині, кілька автомобілів.
Загалом в серпні атаки були досить трагічні. Так, мало місце пошкодження 17-ти домоволодінь в Шрамківці, і це була чи не найдовша повітряна тривога, що тривала 17 годин.
Червоний Хрест і ДСНС допомагали після інтенсивних тривог розбирати завали.
29 серпня було кілька влучань по території приватного підприємства в обласному центрі.
За процесуального керівництва прокурорів Черкаської обласної прокуратури розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).
Вже 31 серпня через падіння уламків у Черкаському районі пошкоджено чотири приватні будинки.
Так, 19 вересня пошкоджено заклад освіти на Звенигородщині.
«Більшість із атак наші оборонці відбили. За попередньою інформацією, загалом знищено 14 БпЛА противника. Однак маємо кілька влучань, а також наслідки через падіння уламків. Зокрема, в обласному центрі двоє людей травмовані. Їм надана необхідна допомога. Також пошкоджено кілька будинків і об'єктів приватного бізнесу. Плюс мали займання сухої рослинності», - інформував 22 вересня голова ОВА.
13 жовтня пошкоджені домоволодіння на Золотоніщині.
19 жовтня унаслідок масованого удару по Уманському району від отриманих поранень загинула жінка 1961 р.н. Її доправили до медзакладу у вкрай важкому стані. На жаль, лікарі вже були безсилі.
23 жовтня пам’ятатиме Черкащина. У Черкаському районі окупанти цілили по об'єктах інфраструктури. Завдані збитки встановлюють. Зокрема, пошкоджено будівлю цілком цивільного автовокзалу в обласному центрі. Рятувальники оперативно ліквідували пожежу.
Також пошкоджено адмінбудівлю приватного підприємства та автівки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прикордонники показали, як на Черкащині збили ворожий «шахед»
27 жовтня ворог вразив Уманщину.
Вже 1 листопада ворог завдав чергового удару, через що були побиті вікна на Золотоніщині.
«Уламки "шахедів" накоїли лиха. Зокрема, на Золотоніщині пошкоджено житлову інфраструктуру. Але найголовніше - без потерпілих», – зазначав Ігор Табурець.
І наступного дня дісталося Золотоніщині.
Вже згодом було знищено 12 шахедів, в якому районі зазнало атак підприємство, влада вже не уточнювала.
«В одному випадку через падіння ворожої цілі зайнялась суха трава. В іншому - вибуховою хвилею пошкоджено вікна підприємства», - писав голова ОВА 12 листопада.
20 листопада ворог завдав шкоди довкіллю, трава від шахедів горіла на площі 100 кв. м.
А от в грудні під час однієї з атак ворог пошкодив лінію електропередач.
Офіційної інформації про кількість загиблих на Черкащині від обстрілів за 2024 рік немає.
Нині досі відновлюється багатоквартирний будинок, куди влучила російська ракета ще у 2023 році, що було найтрагічнішим випадком для області.
Нагадаємо, будинок в Умані зазнав руйнацій через влучання ворожої ракети торік у квітні. Вона забрала життя 24 людей. Серед них – шестеро дітей.
Скандалом стала інформація про інвалідність у прокурорів. Зокрема, це стосувалося і Черкащини.
В Офісі Генерального прокурора триває службове розслідування щодо можливих зловживань прокурорів під час отримання груп інвалідності, писав lb.ua.
Наслідком скандалу стало те, що керівниця Черкаської обласної прокуратури написала заяву про звільнення.
Згодом заговорили і про можливих зловживань в МСЕК, відповідно цю установу вирішили ліквідувати.
Найтрагічніша історія краю – загибель наших захисників. Ми не маємо зведених даних з усіх районів по всіх загиблих захисниках України, тож перелічувати не будемо, проте по можливості зазначаємо про полеглих, про кого стає відомо. Їх зустрічають в населених пунктах живим коридором, проводять хвилини мовчання.
У контексті цього маємо і питання облаштування нових місць для поховання.
Мер Черкас розповів, де можуть облаштувати нове військове кладовище.
Загибель захисників - це непоправна втрата і, звісно, є сподівання, що загибелі захисників буде якомога менше, а ті, хто в полоні, повернуться врешті додому.
Щоб нагадати про полонених, на Черкащині відбулася напередодні різдвяних свят акція.
Під час інсталяції для полонених накрили різдвяний стіл на площі в Черкасах. Таким чином перехожим нагадали про тих, для кого ці свята проходять в полоні.
Водночас в області активно впроваджуються програми з реабілітації захисників. У населених пунктах відкривають хаби, а місцеві лікарні обладнують всім необхідним.
Прикладів безліч. Тут можна переглянути відкриття реабілітаційного центру у Лисянській громаді.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Ветеранка з Черкас відкрила кав'ярню за грантові кошти та чекає чоловіка з полону
Ветеранський простір відкрили в селі Свидівок. Закликають ветеранів приходити
Досить резонансною подією в Черкасах став перехід Свято-Михайлівського собору до ПЦУ.
У жовтні у черкаському храмі вперше пройшов молебень українською мовою.
І з’явився новий настоятель храму. Із благочинним Свято-Михайлівського собору отцем Володимиром Гладковським про сам собор, про недільну школу, про бібліотеку храму можна почитати тут.
Черкаська область продовжує приймати переселенців.
"Ще один евакуаційний потяг із Донеччини зустріли цієї ночі на Черкащині, відповідно до рішення Урядового Координаційного штабу", - відповідна новина була розміщена в жовтні. Подібних новин було багато. Щодо розселення людей, то маємо як облаштовані місця, так і ті, що приводять до ладу. Наприклад, на місці закинутого дитсадка в Черкасах облаштовують прихисток для ВПО.
Також область приймає релокований бізнес. Влітку у владі повідомляли про десятки релокованих на Черкащину підприємств.
Область допомагає захисникам, попри те, що благодійності личить тиша, ми повідомляємо за можливості про надану допомогу, адже це важливо та спонукає інших до схожих дій.
Один з найбільших і найважливіших секторів економіки області є агропромисловий комплекс. Він продовжує працювати і в скрутні часи. Й інколи, попри брак ресурсів, попри брак людей, які на фронті.
Політичним скандалом року стала тема забудови Черкас та тема приватизації майна.
У Черкасах на Замковому узвозі станом на початок грудня продовжуються будівельні робити у "будинку з грифонами". Судові справи ще тривають, утім, забудовник не чекає їхнього рішення.
20 грудня згідно з розпорядженням голови обласної ради була скликана 27 сесія Черкаської обласної ради. Порядок денний складався з майже 30 питань, серед яких – зміни до програм, що передбачали підтримку ЗСУ, питання призначення керівників, управління майном, програма соцеконом розвитку на наступний рік, а також реорганізація обласного МСЕКу. На початку представники різних фракцій висловили свої позиції щодо проблемних питань. В залі розгорілася дискусія. Зрештою, на засіданні зареєструвалася недостатня кількість депутатів, тож сесію так і не розпочали…. Перед цим сесія обласної ради також була зірвана, бо депутати не дійшли згоди в голосуванні з питання управління комунальним майном у Черкаській області.
Щодо досягнень: Черкащани Сергій Куліш та Ілля Ковтун стали срібними призерами Олімпійських ігор у Парижі. Кулішу надали звання почесного громадянина Черкас.
А от по Ковтуну інша ситуація. З’явилася інформація, що він може змінити громадянство…
Окремо про культурні моменти. Культурні заходи поєднані з благодійністю. Причому такі заходи проводять інколи в досить цікавих місцях. Приїхав до Черкас, щоб провести благодійний ярмарок з нагоди прийдешніх свят, творчий колектив комунального закладу «Корсунь-Шевченківський багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр «Надія» Черкаської обласної ради. Захід проходив в Будинку правосуддя…
У передчутті зимових свят Черкаська дитяча музична школа №1 імені М. В. Лисенка влаштувала святковий концерт, який став справжньою окрасою передріздвяного часу. У теплій атмосфері обласного центру звучали вічні мелодії, що наповнювали серця глядачів радістю та світлом.
Виставку «Із фронту з любов'ю» відкрили в департаменті соціальної політики Черкаської міськради.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Андріївські вечорниці у Черкасах перенесли гостей у світ українських обрядів
Загалом допрем'єрні покази фільмів, виставки, всеукраїнські фестивалі та конкурси, віртуальні тури, досить локальні сільські фестивалі, презентації в артпросторах, перформанси – цього всього не бракує на Черкащині. Ба більше, наші митці несуть культуру далеко за межі Черкащини та України.
Так, 26 листопада в Українському Домі у Варшаві відбулася творча зустріч із заслуженою художницею України, мисткинею, науковицею та поеткою Олександрою Теліженко, а також художницею-модельєркою Лесею Теліженко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Не так важлива смерть. Важливе життя, як ви його прожили»
І щодо дивних питань, які врешті можуть стати конфліктними. Кому належить набережна Черкас? Питання про проєкт Генерального плану с. Червона Слобода Червонослобідської територіальної громади Черкаського району Черкаської області розглядали в Черкасах. Міська влада обласного центру, звісно, каже, що відстоює інтереси містян. Де ж межа міста і чия це земля – набережна? – питання досі обговорюють. Деталі тут.
Більше того, на територіальні межі Черкас претендує ще одна громада.
Як йдеться у повідомленні черкаської влади, депутати на нещодавній сесії проголосували за питання «Про відмову в погодженні проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області.
Підставою є те, що цей проєкт суперечить положенням наявного генерального плану міста Черкаси. А саме: Будищенська громада хоче включити до своїх територій частину берегової лінії Черкас, а також вулиці Зарічна та Поліська міста Черкаси.
2024 рік став для Черкащини періодом випробувань, досягнень і змін. В умовах війни регіон продовжував тримати оборону, активно захищаючи небо від ворожих атак. За рік було зафіксовано понад 1300 годин повітряних тривог, під час яких системи ППО знищили десятки ворожих дронів, хоча мали місце і руйнування цивільної інфраструктури. Водночас область продовжувала відбудову пошкоджених об’єктів та реалізувала проєкти для підтримки військових і переселенців, зокрема відкриття реабілітаційних центрів і прихистків для внутрішньо переміщених осіб.
Соціально-політичне життя Черкащини супроводжувалося як скандалами, так і здобутками. Політична нестабільність проявилася у зриві сесій обласної ради, де обговорювали важливі соціально-економічні питання. Водночас регіон відзначився й позитивними новинами: успіхами спортсменів на Олімпійських іграх, розвитком культури через благодійні заходи та фестивалі.
Попри труднощі, Черкащина демонструє стійкість і прагнення до розвитку. Місцеві громади відновлюють зруйновані будинки, допомагають військовим і цивільним, зберігають культурні традиції та продовжують підтримувати економіку. Невирішені питання, як-от: забудова Замкового узвозу чи встановлення меж обласного центру – залишаються викликами на майбутнє, що потребують уваги та конструктивного діалогу.
Насамкінець пропонуємо згадати найбільш відвідувані статті з сайту за 2024 рік. Що цікаво, тут і матеріал про збитки, завдані Черкащині обстрілами, і про героя-захисника, і про альтернативні джерела енергії, і про одну з найбільших громад поблизу Черкас – Руськополянську.
Збитки у дев’яти громадах перевищують мільярд гривень: наслідки та аналіз
Війна змушує людей приглядатися до альтернативних джерел енергії
«Успіх в єдності!» – як живе одна з найбільших громад біля Черкас